Друштвена изолација и усамљеност могу скратити животни век особе чак до 15 година, јавља Facts.
Особе које су социјално изоловане или усамљене (СИ/У) чешће завршавају у домовима за старе или хитним службама.
Према подацима Управе за здравствене ресурсе и услуге (HRSA), људи који су СИ/У обично се мање баве физичком активношћу и често имају лошији сан, што повећава ризик од можданог удара (за 32%), срчаних болести (за 29%), менталних поремећаја (за 26%) и превремене смртности (за 26%), као и других озбиљних здравствених проблема.
Истраживање Универзитета у Калифорнији у Сан Франциску показало је да усамљеност може довести до смањења способности за обављање свакодневних активности. Наиме, 59% испитаника који су већином били сами имали су веће потешкоће са задацима као што су пењање уз степенице или ходање.
Последице на ментално здравље и когнитивне способности
Друштвена изолација и усамљеност такође могу негативно утицати на здравље мозга, слабију когнитивну функцију и већи ризик од деменције (за 50%), укључујући посебно Алцхајмерову болест. За разлику од менталних поремећаја као што је депресија, друштвена изолација и усамљеност често остају недијагностиковани, али могу изазвати значајне негативне последице. Људи који се осећају усамљено често доживљавају емотивни бол.
Губитак осећаја повезаности и заједништва може променити начин на који појединац доживљава свет. Особе које се суочавају са хроничном усамљеношћу могу се осећати рањиво и неповерљиво према другима. Емоционални бол може активирати исте стресне одговоре у телу као физички бол. Када ово траје дужи временски период, може довести до хроничних упала и смањеног имунитета, што повећава ризик од хроничних болести.