Početna » Уз ово можете да повећате пензију, у питању је посебан стаж: ЕВО И ЗА КОЛИКО

Уз ово можете да повећате пензију, у питању је посебан стаж: ЕВО И ЗА КОЛИКО

Повећање пензије за чак 10 одсто

ПИО фонд је пре неки дан нашим пензионерима саопштио важне вести које се односе на ребаланс финансијског плана за 2024. годину.

Навели су разлоге за доношење, а старијим грађанима је све детаљно објашњено.

Сада је за пензионере стигла нова информација која се тиче једног начина за повећање пензија до чак 10 одсто.

Ближи се 1.јануар, а са њим и нови услови за пензију. Већина већ прерачунава године стажа и пресабира се колика ће им бити примања по напуштању радног места. По слову закона, за време рада запослени треба да буде пријављен на обавезно социјално осигурање. Уплата доприноса за пензијско и инвалидско осигурање један је од услова да се период рада урачуна у стаж осигурања.




Међутим, поједини осигураници могу да остваре и стаж који се разликују, а њихов основ није рад и остварени приход, а чак нису услвљени ни уплатом доприноса. У питању је посебан стаж, односно онај остварен осигурањем по основу трудноће и порођаја. За разлику од „редовног”, који се утврђује превасходно на основу пријава регистрованих у матичној евиденцији, ове две врсте стажа претходно се обавезно утврђују решењем. Решење се добија искључиво на захтев странке и не иде аутоматски.

– Различите категорије пензијског стажа неретко изазивају недоумице код оних који се припремају за пензију. У закону спомињу се пензијски стаж, стаж осигурања и посебан стаж, док се у свакодневном говору најчешће користи термин „радни стаж”. Непознавање и неразликовање ових термина за различите категорије је веома често. Када се томе дода и чињеница да значајан број осигураника остварује право на превремену старосну пензију, за коју је неопходно утврдити стаж осигурања често и до последњег дана, јасно је да неразумевање може довести и до озбиљне грешке коју није лако исправити – до прераног прекида радног односа или престанка обављања делатности – кажу у ПИО фонду.

Права из ПИО стичу се и остварују искључиво на основу пензијског стажа. Овај термин обухвата стаж осигурања и посебан стаж. Међутим, законским прописима који уређују услове за одлазак у пензију стицање права условљено је искључиво одређеним трајањем стажа осигурања.

– То подразумева време проведено на раду, укључујући и периоде примања новчане накнаде (на пример за боловање). Рад укључује и периоде проведене у самосталној делатности, привремене обуставе од делатности ако је плаћен допринос, привремене и повремене послове, као и периоде за које је остварена уговорена накнада. У ову категорију улазе и пољопривредници. Са радом су изједначени и периоди у којима се осигураник сам добровољно укључио у обавезно осигурање и уплаћивао доприносе (по члану 15 Закона о ПИО) – објашњавају у ПИО.

Уз све наведене постоји још једна могућност да се оствари стаж осигурања који се равноправно урачунава у услов за пензију. Жене, мајке које су у периоду од 1. јула 1983. до 31. маја 1992. године рађале, а за то време биле незапослене, имају право да им се трудноћа и порођај урачунају у стаж осигурања. Уколико су услови испуњени, стаж се утврђује у трајању које се по прописима о радним односима признаје као породиљско одсуство и то попрописима који су важили у време порођаја.

– Максимално трајање може да буде од седам месеци до две године, у зависности од датума рођења детета, па и од тога која трудноћа по реду је то била мајци. Наравно, овај стаж не може да се преклопи са обавезним осигурањем па је ограничен и трајањем периода незапослености мајке у време порођаја. Посебан стаж утврђује се и онима који су провели одређени период у оружаним акцијама, односно у заробљеништву, на лечењу или рехабилитацији у вези с тим акцијама, као и женама које су родиле троје деце – објашњавају у Пензијском фонду.

Посебан стаж се искључиво урачунава при одређивању висине пензије. Урачунавање посебног стажа при оцени услова за пензију је озбиљна грешка. Уколико осигураник сматра да испуњава услове за утврђивање посебног стажа, неопходно је да поднесе захтев уз који обавезно прилаже одговарајуће доказе.

– Уколико се ради о учешћу у оружаним акцијама, прилажу се докази које издаје надлежни државни орган који је ту особу ангажовао у оружаним акцијама: Министарство одбране или Министарство унутрашњих послова. Тачније, уверење издају локалне организационе јединице ових министарстава које воде одговарајуће евиденције. При утврђивању посебног стажа по овом основу његово трајање одговара двоструком календарском трајању периода проведеног у оружаним акцијама, односно у заробљеништву, на лечењу или рехабилитацији, уколико подносилац захтева у истом периоду није био запослен. У случају да јесте, посебан стаж се утврђује у једноструком календарском трајању, а то трајање се при утврђивању права сабира са стажом осигурања навршеним у истом периоду – истичу у Фонду.

Мајке

Мајке које су родиле треће дете уз захтев за утврђивање посебног стажа прилажу изводе из матичне књиге рођених за сву децу, а посебан стаж им се утврђује у трајању од две године и не везује се за одређени календарски период, односно у овом случају постојање обавезног осигурања по било ком основу није од утицаја на трајање посебног стажа. Од 2032. годи не жене ће моћи да га остваре ако су родиле једно или двоје деце. Не треба га мешати са стажом осигурања по основу трудноће и порођаја. Ни када су у питању мајке не утиче на висину пензионог чека.

Рачуница

Примера ради, уколико се осигуранику на основу 20 година стажа осигурања утврди пензија у висини од 50.000 динара, посебан стаж у трајању од две године би ту пензију повећао сразмерно свом трајању – за 10 одсто, па би она износила 55.000 динара. Међутим, Законом је укупно трајање пензијског стажа за утврђивање висине пензије ограничено на 45 година. Ово ограничење важи и при урачунавању посебног стажа па будући пензионери треба и о томе да воде рачуна. Уколико већ имате стаж осигурања у трајању од 45 година или више, додатно утврђен посебан стаж неће изменити висину пензије.

Посебан стаж не доноси само повољнији износ пензије, већ и неке додат не олакшице. Оне обично долазе од локалних самоуправа и најчешће се односе на стаж утврђен по основу учешћа у оружаним акцијама. Олакшице се обично огледају у умањеним месечним рачунима за комуналне услуге или трошкове превоза. Како се не ради о правима из пензијског и инвалидског осигурања, нити овакве олакшице одобрава Фонд ПИО, сугеришемо пензионерима који имају право на посебан стаж да се о њима распитају у надлежним институцијама у срединама у који ма живе.



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept