Киша пљушти широм Србије, температура је око 20 степени, али не задуго – од суботе следи нагли пораст температуре, па ће у недељу и почетком наредне седмице поново бити веома топло, у већини места од 34 до 40 степени Целзијусових, објавио је у најновијој најави Републички хидрометеоролошки завод Србије (РХМЗ).
Подсетимо, РХМЗ је јутрос издао најновије метеоролошко упозорење на променљиво, нестабилно време са пљусковима и гмљавином.
Како се креће невреме, и до када траје
– После подне на северу престанак падавина, а затим и постепено разведравање, док се постепена стабилизација времена у целој землји очекује у вечерњим сатима – саопштио је РХМЗ.
Како ће се кретати невреме у Србији, и радарске слике из сата у сат, погледајте у нашој одвојеној вести.
Како је саопштено у упозорењу, да ће после подне на подручју јужне Србије бити променлјиво и нестабилно време са плјусковима и грмлјавином, који локално могу бити израженији, понегде и уз град и јак ветар.
Упозорење на топлотни талас
У најновијој метеоролошкој најави, али и у ранијем упозорењу РХМЗ наводи да нас од суботе чека нагли пораст температуре, а до краја недеље температура ће се кретати од 34 до 40 степени Целзијусових.
– Од суботе нагли пораст температуре, па ће у неделју и почетком наредне седмице од 20. до 22. јула поново бити веома топло, а у већини места темпеатура ће се крати до 34 до 40 степени Целзијусових – наводи РХМЗ.
Како се види на сајту РХМЗ топлотни талас који почиње за викенд трајаће најмање пет дана, а већ у среду најављено је мало свежије време.
Попаљени метеоаларми
Према саопштењу РХМЗ-а, на територији Западне Србије, Шумадије, Поморавља и Источне Србије данас је на снази жути метеоаларм, што означава да време може бити опасно, праћено кишом и грмљавином.
У Југоисточној, Југозападној Србији и Косову упаљен је наранџасти метео аларм што означава опасно време, праћено пљусковима и грмљавином.
Издато и хидролошко упозорење
На Сави код Сремске Митровице и Шапца водостаји ће се наредних дана кретати око и нешто испод ниских пловидбених нивоа.
На Колубари са притокама, на Јадру, на Млави, као и на горњим токовима Западне и Јужне Мораве са притокама протицаји су се приближили минималним средње месечним вредностима 95%-не обезбеђености (биолошком минимуму).
БОНУС ВИДЕО: КАКО СУША УТИЧЕ НА ЦЕНУ ХРАНЕ