Умрла су новорођенчад, који нису стасали за вакцинацију, а једини начин да се они ефикасно заштите је добар колективни имунитет који се постиже ако је вакцинисано више од 95 одсто деце.
Заштита настала ваквцинацијом траје шест до десет година, а затим слаби, због тога се у последње време води полемика да ли треба увести још једни дозу вакцине против великог кашља. У Министарству здравља за Еуронеwс Србија кажу да је Правилником о обавезној и препорученој вакцинацији предвиђено да се од 2025. године уведе још једна ревакцина против великог кашља код деце која завршавају осми разред.
До тада важно је да се испоштује обавезан календар имунизације- примарна вакцинација против пертусиса садржи три дозе које се примају са навршена две месеца живота детета, три и по месеца и са навршених шест месеци. Прва ревакцина иде са 18 месеци, а друга пред полазак у школу.
Добар „имунолошки бедем“ постиже се ако се постигне обухват већи од 95 одсто вакцинисане деце. Тако бордатела, бактерија која изазива велики кашаљ, може да се појави али када доста деце вакцинисано нема простора да се шири. Тако се прави заштита и за невакцинисане- новорођенчад која нису стасала за имунизацију и децу која због примарних болести не могу да се вакцинишу.
Епидемиолози кажу да је тренутно обухват вакцинисане деце између 80 и 90 одсто, зависно од региона. Због драстичног пада у обухвату вакцинисане деце, лекаре није изненадило што је од 1. јануара прошле године до данас регистровано 1.595 случајева пертусиса. Највише заражених је међу децом и младима од 10 до 20 година.