У оквиру пројекта „Никло као ја“, компанија А1 Србија наставља са садњом урбаних вртова, чинећи градове зеленијим и отпорнијим на климатске промене. Велика Плана је ове године постала један од нових 10 градова у Србији који ће добити урбани врт – дводелни врт диверзитета, дизајниран по принципу богатства кроз различитост, где различите врсте биљака коегзистирају у хармонији и пружају станиште за бројне врсте инсеката и животиња.
Овај дводелни врт диверзитета није само визуелно атрактиван, већ и еколошки важан, јер омогућава биљкама да међусобно комуницирају и привлаче корисне организме. Овај врт ствара динамичан пејзаж у којем биљке цветају у различитим сезонама, са сталним смењивањем боја и текстура, пружајући природни простор за промену и одрживост. Врт, део пројекта „Никло као ја“, директан је одговор на све веће изазове климатских промена, пружајући локалним заједницама простор за уживање у природном окружењу. Пројекат спроводи компанија А1 Србија у сарадњи са Удружењем грађана Еконаут и локалним самоуправама.
„Дводелни врт диверзитета је пример како урбана баштованства могу допринети очувању биодиверзитета и унапређењу квалитета живота заједнице. Овај врт не само да пружа простор за релаксацију, већ доприноси екологији простора, повезујући људе с природом,“ изјавио је Владимир Милутиновић, пејзажни архитекта и сарадник УГ Еконаут.
Прошле године у оквиру пројекта „Никло као ја“ засађено је десет урбаних вртова у Београду, Новом Саду, Нишу, Чачку, Бечеју, Крагујевцу, Новом Пазару, Суботици, Сомбору и Смедереву. Ове године планирана је садња нових десет, укључујући и врт у Великој Плани, чиме А1 Србија наставља своју мисију ширења зелених површина и унапређења квалитета живота у урбаним срединама.
А1 Србија кроз своју ЕСГ стратегију континуирано улаже у постизање дугорочних циљева у области одрживости. Овај приступ не обухвата само пројекте деловања на климатске ризике и заштиту биодиверзитета, као што је Никло као ја, већ укључује и дугорочне планове декарбонизације, повећања удела одрживе енергије из сопствене производње, повећања енергетске ефикасности у пословним операцијама и поштовање принципа циркуларне економије. Као водећи прозјумер у сектору телекомуникација, А1 је до сада поставио близу 6.000 соларних панела на 330 локација, што је еквивалент годишњој потрошњи електричне енергије више од 750 домаћинстава. Инвестиције у ОИЕ су део стратешког опредељења компаније и циља постављеног на нивоу целе А1 Групе, који се односи на постизање климатске неутралности до краја 2030.