Према речима Мирјане Ковачевић, руководиоца Центра за едукацију, дуално образовање и образовне политике Привредне коморе Србије, компаније овај модел образовања препознају као један од начина суочавања са изазовом у погледу недостатка радне снаге. Поднето је више од 800 изјава о спремнпости, што је за петину више.
– Привреда је изразила потребу за пријем 3.500 ученика који ће имати могућност да знања и вештине стичу у реалном радном окружењу – каже Мирјана Ковачевић. – Привредна комора Србије је у последњем кварталу 2024. године отворила позив за заинтересоване послодавце за укључивање у дуални модел образовања.Рок је првобитно био 15. јануар, али је због великог интересовања привреде он продужен до краја јануара.
Међу поднетим пријавама је, као и ранијих година, приметна највећа потреба за кадровима из области машинства, електротехнике, као и трговине, туризма и угоститељства, наведено је у саопштењу.
– Више од трећине компанија заинтересоване су за образовне профиле из области машинства и обраде метала, међу којима су најтраженији бравар-заваривач, оператер машинске обраде резањем, машински техничар за компјутерско конструисање, механичар моторних возила, као и техничар за управљање ЦНЦ машина – наводе у ПКС.
Поред поменутих, привреда у великој мери исказује потребе за профилима попут електричара, техничара мехатронике, монтера телекомуникационих мрежа, али се пријављује и за трговце, конобаре, куваре, хотелијерско-ресторатеске техничаре.
Ковачевић истиче да ће у наредном периоду активности Привредне коморе Србије бити усмерене на израду Плана за укључивање послодаваца који ће, у складу са Законом о дуалном образовању, доставити Канцеларији за дуално образовање као и Национални оквир квалификација најкасније до 15. марта.
– Кроз институционално партнерство бавићемо се усклађивањем потреба привреде и понудом образовног система, што ће као и претходних година резултирати објављивањем Конкурса за упис ученика у средње школе, што се очекује у априлу. Из искуства можемо да кажемо да су потребе привреде до сада биле препознате у изузетно великом проценту, те се надамо и очекујемо да ће то бити случај и ове школске године – навела је Ковачевић.