Максимални износ кредита за физичка лица и предузетнике је 6.000.000 динара, док је за правна лица предвиђено до 18.000.000 динара.
„Кредити се одобравају у динарима, без новчаног депозита као обезбеђења, а са роком отплате од једне до три, и од три до пет година, у зависности од намене“, навео је министар Гламочић.
Кредити се могу користити за набавку животиња, сточне хране, семена, ђубрива, садног материјала, затим за набавку механизације, система за наводњавање и хлађење, сушара, силоса, те за инвестиције у соларне панеле и прецизну пољопривреду.
„Знате да данас свима значе кредити, поготово у пољопривреди која је таква делатност сама од себе да захтева додатно ангажовање средстава. Задовољство ми је што смо потписали уговор о кредитима под субвенционисаним условима“, рекао је Гламочић.
Према његовим речима, Банка Поштанска штедионица је једина државна банка која увек прати Министарство пољопривреде и код ње је посебан бенефит што је присутна и у руралним срединама.
„Они су ту и у забаченим крајевима што за неке друге банке представља отежавајућу околност. Поштанска штедионица је спремна да ради у тим подручјима и са губицима, али то пуно значи нашим људима који треба да остану да живе на селу“, казао је Гламочић.
Министар је навео и да је он лично имао пример у свом селу, те да на основу тога зна колико је значио банкомат Поштанске штедионице у малом месту.
„Данас посебно говоримо о субвенционисаним кредитима које годинама реализујемо. На основу правилника са повољним каматним стопама, за младе до 40 година, за жене на селу и за сва рурална подручја, каматна стопа је један оосто“, објаснио је Гламочић.
Гламочић је додао и да је за набавку ђубрива каматна стопа нула, док су кредити на период од три до пет година.
Како каже, предвиђена је и могућност за набавку половних атестираних возила за пчеларство у вредности до 600.000 динара.
Захтеви се подносе директно банкама са којима Министарство има потписане уговоре, а крајњи рок за аплицирање је 15. октобар 2025. године. Након пуштања кредита у течај, банка подноси захтев за субвенцију камате Министарству.
Очекује се да ће 1,3 милијарде динара, колико је у буџету опредељено за ову меру, омогућити повлачење више десетина милијарди динара кроз кредите за инвестиције у пољопривреду.
Члан ИО Банке Поштанске штедионице Александар Чортан рекао је да Банка поштанска штедионица са својом инфраструктуром и преко 250 пословница је увек близу пољопривредницима.
„Ми смо традиционално партнер и Новосадског сајма, а ове године смо искористили прилику да на сајму потпишемо уговор са Министарством пољопривреде везано за субвенционисане кредите“, казао је Чортан.
Чортан је рекао и да Банка Поштанска штедионица у пуном капацитету прати пољопривреду знајући какве шансе и прилике она пружа Републици Србији у свом развоју.
„Ту смо пре свега да својим саветом и знањем изаберемо пре свега најквалитетнију и најоптималнију понуду, било да се ради о готовинском кредиту, било да је финансирање и набавка опреме, обртна средства“, подвукао је Чортан.