У присуству министарке, Дубравке Ђедовић-Хандановић, уговоре су потписали представници четрдесет једног града и општина из свих крајева Србије.
Општина Смедеревска Паланка није први пут домаћин оваквог скупа. Већ четири године наша општина сарађује са Министарством рударства и енергетике на реализацији пројекта енергетске ефикасности и до сада је уложено више од 130 милиона динара за енергетску санацију.
У реконструисаним објектима смањиће се потрошња енергије од 20 до 50 одсто.
На основу овогодишњег јавног позива за енергетску санацију објеката од јавног значаја енергетски ће се санирати 15 школа (13 основних и две средње) у Књажевцу, Нишу, Крагујевцу, Љубовији, Зајечару, Краљеву, Кули, Деспотовцу, Великој Плани, Тутину, Љигу, Владимирцима, Свилајнцу, Ражњу и Ваљеву.
Такође, енергетска санација ће бити урађена и у шест зграда општина у Бечеју, Босилеграду, Прибоју, Сокобањи, Книћу и Мерошиини, пет вртића у Смедереву, Лајковцу, Убу, Врању и Сурдулици, као и у три зграде факултета – Технички факултет Нови Сад, Хемијски факултет и Факултет драмских уместности у Београду.
Енергетској санацији биће подвргнути и следећи објекти – три објекта комуналних делатности у Куршумлији, Ваљеву и Лучанима, два објекта центара за културу у Мајданпеку и Алексинцу, базен у Обреновцу, КБЦ Драгиша Мишовић, библиотека у Белој Паланци, туристички простор „Тврђава Голубац Градˮ, дечје одмаралиште Златибор (Ужице), као и три пројекта јавног осветљења у Смедеревској Паланци, Новом Пазару и Врњачкој Бањи.
Пратећи политику Владе Републике Србије и државе, Министарство рударства и енергетике, пројектом енергетске ефикасности представља нови извор енергије – и зато држава осим улагања у нове производне капацитете – жели да допринесе санацији објекта од јавног значаја, а заједно са општинама помогне и домаћинствима у енергетској санацији њихових објеката. Хвала министарки Ђедовић Хандановић на указаном поверењу, подршци и помоћи у реализацији програма енергетске ефикасности и унапређењу живота у нашем граду.