Влада Србије усвојила је на седници измењену Одлуку о привременој забрани увоза пелета од дрвета, чиме је забрана увоза продужена за још три месеца. У образложењу одлуке истиче се да су захваљујући претходној забрани увоза на тржишту постигнути одређени ефекти, али да поремећаји нису у потпуности отклоњени, наведено је у саопштењу.
Усвојен је и Предлог закона о поштанским услугама, којим ће бити успостављен правни оквир за примену нових дигиталних технологија у поштанској делатности и савремене поштанске опреме. Такође, биће поједностављене административне процедуре за отпочињање обављања делатности поштанских услуга са циљем јачања конкуренције на тржишту.
Биће повећан и степан заштите корисника поштанских услуга стварањем једноставнијих и ефикаснијих поступака подношења рекламација и приговора поштанским операторима, као и начина остваривања накнаде штете корисницима поштанских услуга.
На седници је усвојен и допуњен Закон о пољопривреди и руралном развоју, којим се пољопривредницима омогућава упис у Регистар пољопривредних газдинстава, односно да упишу катастарску парцелу и по основу фактичког коришћења пољопривредног земљишта, а на основу посебне изјаве оверене код надлежног органа.
Влада је усвојила и Одлуку о условима и начину за смањење царинских дажбина на одређену робу, односно за изузимање одређене робе од плаћања царинских дажбина у 2025. години.
Како је објашњено, Влада Србије, према Царинском закону, има овлашћење да пропише услове и начин примене аутономних мера за робу која се не производи у Србији, не производи у довољним количинама или не задовољава потребе домаће привреде и тржишта.
Ова мера се одређује према потребама домаће индустрије и крајем сваке године доноси се нова одлука за наредну годину.
На седници је донета Одлука о оснивању Координационог тела за праћење пројеката интегралног развоја Србије у оквиру платформе „Србија ради“, чији је задатак да разматра питања и координира рад органа државне управе у вези са применом пројеката од значаја за програм „Србија ради“. Како је наведено, један од кључних циљева интегралног развоја Србије је отварање нових могућности за инвестиције у сектор смештајних капацитета унутар туристичке понуде и овај приступ не само да задовољава потребе туриста већ и ствара нова радна места, чиме доприноси развоју локалне економије.
Повезивањем интегралног развоја Србије и платформе „Србија ради“ омогућиће се и помоћи локалним самоуправама и послодавцима широм земље да развију нове послове и радна места, саопштила је Влада Србије.