У ноћи између 28. и 29. септембра престаје са радом Аутобуска станица у Железничкој 4 и Савском Тргу одласком последњег аутобуса за Љубљану у 10 до 1 после поноћи, а истог тренутка почиње са радом нова станица у Блоку 42 одакле ће први аутобус за Нови Сад кренути у 3.50 ујутру.
Ово је велики корак за саобраћајну инфраструктуру главног града који добија модерну опремљену станицу позиционирану у близини важних саобраћајница што ће путницима значајно олакшати приступ различитим дестинацијама, како у земљи, тако и у иностранству.
До нове главне аутобуске станице и шалтера за продају карата стиже се из Улице антифашистичке борбе, а по уласку, није се тешко снаћи. Постављени су инфопултови а на располагању ће бити и особље станице које ће усмеравати путнике
У станичној згради налазе се шалтери за продају карата који ће радити 24 сата, 365 дана, биће постављени и картомати а најављена је и могућност куповине карата онлине
У згради се налази и место где ће моћи да се попије сок или кафа, биће локала за изнајмљивање, а сви они који буду чекали превоз моћи ће да седну и да се одморе.
Ту ће моћи да купе и нешто за јело, а биће им на располагању банкомат, мењачница, пошта, трафика и амбуланта.
Након куповине карте, за минут се стиже до улаза на пероне, којих има 65 укупно и који су распоређени тако да путницима омогуће лакше сналажење и бржи приступ аутобусима.
Директор маркетинга Београдске аутобуске станице Жељко Павићевић објаснио је да се на пероне нове станице неће улазити са жетонима, већ очитавањем бар-кода.
– На станици ће се налазити апарати са којима се чекирате, на картама ће бити бар-код, и тако ће се улазити на перон – рекао је Павићевић. На карти ће такође бити назначено и са којег перона аутобус полази.
Детаљан распоред перона
Дакле, са једне стране налазе се долазни перони који су означени бројевима од 1 до 12.
Перони резервисани за приградски саобраћај обележени су бројевима од 13 до 20 и намењени су аутобусима који саобраћају на краћим релацијама у оквиру Београда и околних општина. Као и код долазних, приступ овим перонима биће једноставан и неће захтевати додатне контроле, односно за њих неће бити потребне перонске карте.
Код двадесетог перона налази се ограда која дели контролисани простор за међуградске и међународне поласке.
Перони с бројевима од 21 до 34 неће бити у функцији до завршетка друге фазе, па ће се међуградски и међународни поласци одвијати са перона који су означени бројевима од 35 до 56. Ови перони су део контролисаног простора и путници ће моћи да им приђу кроз капију код приградских перона или кроз улаз који се налази у близини железничке станице, испод Булевара хероја са Кошара.
Аутобуси који превозе туристе полазиће са перона означених бројевима од 57 до 63. Биће физички одвојени и налазиће се одмах поред перона за међуградске аутобусе, а користиће се и за неке међународне поласке.
Станица има и два помоћна перона, означена бројевима 64 и 65, који ће се користити према потреби, а најчешће у случају повећаног броја путника или ванредних ситуација.
– Аутобуси који улазе из Улице Марка Христића, путнике ће остављати на том перону. Људи који допутују у Београд они аутобусима улазе из Улице Марка Христића и аутобусе напуштају с те стране, излаз је према Улици Јурија Гагарина, одакле и напуштају станицу – каже Жељко Павићевић из БАС-а.
Поред перона и велики паркинг и такси станица
На станичном платоу нове Београдске аутобуске станице, осим перона, налази се и велики паркинг са 186 места који је намењен онима који на станицу долазе сопственим возилима. Паркинг је подељен на део намењен путницима у доласку и део намењен онима који тек крећу на путовање, што ће додатно смањити могућност стварања гужви. Паркинг код полазних перона биће доступан из улице Марка Христића, док ће се на паркинг код долазних перона (означених бројевима од 1-12) моћи да уђе, и са њега изађе, из улица Марка Христића и Јурија Гагарина..
Осим паркинга за путнике обезбеђен је и паркинг за аутобусе капацитета 80 места на коме ће се вршити припрема возила за полазак. У непосредној близини налази се и такси станица са 25 места. Оваква организација станичног платоа омогућава несметано функционисање саобраћаја и путницима додатно олакшаава организацију путовања, било да користе такси или сопствени превоз.
Бесплатан Wи-Фи и преко 150 камера
„Новина целог система у односу на стару аутобуску станицу јесте да је сама станична зграда покривена бесплатним вај-фај системом, сви перони и долазни и полазни. Имамо преко 150 камера који ће покривати све, паркинге, зграду, сви перони, све ће бити покривено из једног центра“, каже Дејан Спасић, координатор радова БАС-а.
Одлична повезаност са свим деловима града
Потешкоћа неће имати ни они који се одлуче да кола оставе код куће. У близини пролази велики број линија градског превоза, а због близине главних саобраћајница станица је лако доступна било да се одлучите за трамвај, аутобус или БГ воз.
Трамвајске линије 7, 9, 11 и 13 и аутобуске 60, 67, 85, 89, 93, 94, 95 и 600 повезују нову Београдску аутобуску станицу са кључним градским тачкама, а они који користе воз на полагању имају железничку станицу Нови Београд.