Početna » Возачи, због овога можете да платите казну од 150.000 динара, а чак се иде и у затвор! Многи не знају за правило!

Возачи, због овога можете да платите казну од 150.000 динара, а чак се иде и у затвор! Многи не знају за правило!

Било да сте возач годинама, или сте недавно положили, сигурно сте се запитали да ли постоји нешто што никако не бисте смели да кажете саобраћајном полицајцу, уколико вас заустави, као и зашто вам је, уколико вам се то већ догодило, поред возачке дозволе тражио и личну карту. Истраживали смо о чему је заправо реч и у помоћ позвали адвоката.



Што се тиче комуникације са саобраћајним полицајцима, адвокатица Мирјана Несторовић објашњава за Телеграф.рс да, с обзиром да су у питању службена лица, дужни смо да им се као грађани обраћамо са дужним поштовањем и уз уважавање које и они према нама исказују, те да свакако, давање и нуђење мита не долази у обзир.

– Дакле, у комуникацији са саобраћајним полицајцем је свакако првенствено забрањено употребљавање увредљивих речи и израза. У противном, ризикујете да против вас буде покренут и вођен прекршајни поступак због вређања службеног лица у вршењу службене дужности из члана 22 Закона о јавном реду и миру те да у крајњој инстанци будете санкционисани новчаном казном у распону од 50.000 до 150.000 динара или чак и казном затвора од 30 до 60 дана. Уколико бисте евентуално и претили да ћете напасти службено лице, можемо говорити и о постојању кривичног дела Ометање службеног лица у вршењу службене дужности- наводи адвокатица Несторовић и додаје да се неретко у пракси сусреће са извршиоцима прекршаја од којих већина буде кажњена новчано и то, с обзиром да је у највећем броју случајева реч о неосуђиваним лицима, иста буду кажњена новчаном казном и то најчешће уз примену одредаба о ублажавању казне буде им изречена новчана казна испод наведеног минимума.

Још једна енигма међу возачима јесте и та зашто нам поред возачке дозволе, саобраћајни полицајци, а када нас зауставе, увек траже још и личну карту. Адвокатица каже да је то нешто на шта они, свакако, имају право.

– Превасходно, с обзиром на Правилник о начину вршења контроле и непосредног регулисања саобраћаја на путевима и вођењу обавезних евиденција о примени посебних мера и овлашћења, те на овлашћења која су им овим правилником додељена, саобраћајни полицајци вам приликом заустављања могу тражити не само личну карту и возачку дозволу, већ и нека друга документа, на пример, дозволу за пробну или аутономну вожњу, уверење о исправности преправљеног возила, тахографски листић и друго, а све у циљу провере података кроз евиденције, али превасходно и ради предузимања прописаних радњи и мера према возачима. Иако је и возачка дозвола као и лична карта документ подобан за идентификацију, он у највећем броју случајева није и довољан за предузимање свих радњи и изрицање мера уколико су исте неопходне, рецимо у случајевима одузимања предмета који је употребљен за извршење прекршаја о чему учиниоцу прекршаја издаје потврду – објашњава даље адвокатица Несторовић.

Поред ових питања, возаче мучи још једно, а о ком још увек чини се, не постоји јасно објашњење и правило. Наиме, возачи су уплашени и питају се да ли је истина да је могућа новчана казна уколико се паркирају на коловозу, а да не постоји више од три метра одстојања до друге стране коловоза. Адвокатица је објаснила о чему се заправо ради.

– У односу на непрописно паркирање, реч је о честим саобраћајним прекршајима, иако казне за њих нису нимало благе. Оне су регулисане Законом о безбедности саобраћаја и “униформисане” су за сваку локалну средину, с обзиром да их изриче саобраћајна полиција, али њихов износ зависи од тог где је непрописно паркирано возило затечено. Крећу се у распону од 5.000 за возило паркирано на тротоарима, до 25.000 динара ако је ваше возило паркирано на пешачком прелазу, трамвајским шинама или пак у жутој траци – објашњава Несторовићева и закључује како се у пракси најчешће, као што је то очекивано, изричу минималне казне од 5.000 динара, уз напомену да се и та казна као и строже изречене казне могу платити у износу који је нижи за 50 одсто уколико их власник возила плати у року од 8 дана.

еспресо



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept