Вујовић је истакла да су ови пројекти од великог значаја јер су део пакета мера за унапређење квалитета ваздуха.
Она је подсетила на то да је у протекле три године, кроз јавне конкурсе, Србија богатија за 250.000 садница, док су ове године за те намене опредељена још већа средства него у 2023. години.
Трудићемо се да изађемо у сусрет свим локалним самоуправама које имају потребу да озелене или пошуме део своје територије. Ово је важна мера за бољи квалитет ваздуха, што је наш стратешки циљ, нагласила је министарка.
Према њеним речима, подаци из Друге националне инвентуре шума показују да је 2006. године шумовитост Србије била 29,1 одсто, док данас износи 39,01 одсто територије.
Србија се, како је указала, приближила европском просеку који износи 41 одсто територије, те управо због тога морамо да наставимо да одржимо и убрзамо позитиван тренд.
Вујовић је, напоменувши да је ресорно министарство ове године определило значајна средства, исказала захвалност и локалним самоуправама које и саме финансирају пројекте садње на својој територији, јер су ти пројекти од непроцењивог значаја за грађане.
Највећи износ средстава по конкурсу у 2024. години добио је Град Нови Сад, како би се, кроз нову садњу, ублажиле и отклониле последице олујног невремена које је прошлог лета погодило тај град.
Средства су добили и Рашка, Димитровград, Опово, Шабац, Зрењанин, Бачки Петровац, Пирот, Нови Сад, Нови Пазар, Трстеник, Лесковац, Врање, Србобран, Осечина, Кула, Инђија, Кикинда и Тител.
Такође, уговори су потписани и са Рачом, Шидом, Иригом, Врњачком Бањом, Сомбором, Чачком, Љубовијом, Нишом, Беочином и Кладовом.
Средства су опредељена и за Крушевац, Владимирце, Крагујевац, Краљево, Суботицу, Нову Црњу, Босилеград, Ариље, Смедеревску Паланку и Сенту.
Фото: Министарство заштите животне средине