Početna » За позајмицу међу грађанима изнад 10.000 евра обавезна нотарска овера, за сада без посебне тарифе

За позајмицу међу грађанима изнад 10.000 евра обавезна нотарска овера, за сада без посебне тарифе

Влада Србије је усвојила Предлог о допуни Закона о јавном бележништву којим се уводи обавеза сачињавања уговора о зајму у новцу између физичких лица у форми јавнобележничке исправе.

од Паланка данас
0 Коментари

До сада, наш правни систем није захтевао да се уговори о зајму у новцу између физичких лица сачињавају у облику јавнобележничке исправе. Већина оваквих трансакција била је невидљива за контролни апарат токова новца.

Према новим одредбама, јавни бележници ће, потврђивањем (солемнизацијом) ових уговора, приватне исправе претварати у јавне. Такође, биће успостављен регистар таквих уговора ради контроле и увида Управе за спречавање прања новца у реалном времену.



Предлог истиче да је тренутна ситуација таква да се информације о правдању одређених токова новца и капитала често стичу посредно, нарочито када су у питању физичка лица. Овакво правдање може бити усмено или садржано у изјавама сведока, будући да правни оквир не захтева посебан облик за уговор о зајму.

Уговор може бити усмен или писмен, али мора бити оверен само од стране јавног бележника. Према Закону о спречавању прања новца и финансирању тероризма, лимит за готовинске трансакције је 10.000 евра. Све трансакције изнад овог лимита морају да буду обављене преко рачуна код пословне банке.

Ово решење неће омогућити апсолутни увид Управи за спречавање прања новца у трансакције физичких лица, јер су заштитни механизми углавном развијени за правна лица.

„Солемнизацијом (потврђивањем) ових уговора добијамо целокупну слику о зајмовима од 10.000 евра и више. Праћење ове области може се постићи и прегледом стања и података из будућег регистра, омогућавајући праћење активности у сваком тренутку,“ наводи се у образложењу предлога.

Успоставља се и обавеза за јавног бележника да оверени препис уговора одмах достави Управи за спречавање прања новца преко регистра који развија Министарство правде. Такође, јавни бележник ће бити обавезан да у регистар о уговорима о зајму новца унесе идентификационе податке о зајмодавцу, зајмопримцу, износу зајма, року враћања и валути новца.

„Регистар ће се развити као посебан модул већ постојеће апликације за евиденцију уговора о промету непокретности. Стога није потребно прописивати посебне рокове за његов развој нити додатно нормативно разрађивати. Сва суштински битна питања већ су обухваћена нормом која се допуњује, а постојећи кадровски капацитет ИКТ одељења Министарства правде ће пратити одржавање апликације у целости,“ објашњавају предлагачи.

Важно је напоменути да се солемнизација тиче само односа између физичких лица. Банкарски сектор и позајмице од банака су изузети и имају другачији облик овера у зависности од врсте потраживања и средстава обезбеђења.

Министарство правде већ води евиденцију о уговорима о промету непокретности у посебном регистру. Министарство ће, у сарадњи са привредним друштвом које одржава тај систем, развити посебан модул за регистар уговора о зајмовима.

„Ово решење је оцењено као целисходно и средства за одржавање иницијалне апликације су већ обезбеђена. Министарство правде ће развити посебан регистар уговора о зајму са потребним рубрикама унутар већ постојеће апликације за евиденцију уговора о промету непокретности,“ стоји у образложењу.

Што се тиче јавнобележничке тарифе за оверавање оваквих уговора, предлагачи сматрају да тренутно није потребно одређивати посебну цену.

„Овај подзаконски акт већ предвиђа вредност правног посла као критеријум за одређивање награде за јавног бележника. Министарство правде ће у предстојећим консултацијама са Јавнобележничком комором размотрити евентуални привилегован режим за ову врсту правних послова, у смислу корекције обрачуна према вредности правног посла. За спровођење овог закона нису потребна додатна финансијска средства,“ закључује се у саопштењу.



Povezane vesti

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept