– За лака електрична возила се не ради никакав технички преглед, он није ни предвиђен ни дефинисан – истичу за „Новости“ у АБС.
У јавности, поготово на друштвеним мрежама, помињало се и да је неопходно да власници лаких електричних возила имају полису оситурања, али у Агенцији истичу да ни она није потребна.
– Ова возила се не региструју већ се само издају и постављају налепнице – кажу у АБС. – Налепница је трајна, односно не захтева годишње обнављање.
Према њиховим подацима, до сада је издато и постављено 7.276 налепница за тротинете. Од када је почела тзв. регистрација двоточкаша у незгодној ситуацији су се нашли власници који немају техничку документацију за возило, било зато што је нису добили приликом куповине или зато што су је изгубили, а без тога не могу да добију налепницу. Њих у АМСС центрима незванично саветују да оду на технички преглед да би се утврдиле непходне карактеритике тротинета, а из техничких прегледа су им одговарали да то не раде, и да такво упутство немају од надлежних.
Подношење захтева за издавање и постављање налепница обавља се на 152 локације Ауто-мото савеза Србије у 80 градова широм земље. Процењује се да у Србији има 250.000 тротинета, што значи да је до сада налепницу добио веома мали проценат, и власници ових двоточкаша се жале да ни заказаивање није једноставно, јер се радно време ових центара поклапа са радним временом већине запослених, а на појединим местима се нико не јавља на телефон и тешко је доћи до термина. С друге стране, у Агенцији наводе да није велики притисак на центре АМСС.
– Не долази се отежано до термина – истичу у АБС. – Издавање и постављање налепнице за лака електрична возила се заказује због обима посла, како се не би стварале гужве.
У јавности су се појавиле тврдње да се наплаћује и резервација термина за подношење захтева у неким АМСС центрима у којима се подносе захтеви и постављају налепнице, као и да постоји и утврђена цена и за технички преглед тротинета, која износи 4.000 динара, а који, како се разјаснило, није ни потребно радити.
Почетком марта донет је правилник који регулише начин издавања, вођење евиденције, изглед и начин постављања налепница, а његова примена почела је 5. априла. Како истичу у Агенцији, уз захтев за издавање налепнице, власник тротинета треба да приложи и техничку документацију за лако електрично возило из које се могу утврдити марка лаког електричног возила, трајна номинална снага електромотора, највећа конструктивна брзина и маса празног возила, а ова документација се по правилу добија приликом куповине тротинета. Потребна је и фотокопија личне карте или очитана лична карта, попуњена и потписана изјава, на прописаном обрасцу која се преузима на предајном месту, доказ о уплаћеној накнади на име издавања налепнице и доказ о уплаћеној републичкој административној такси. Наводе и да детаљније информације о начину подношења захтева и потребној документацији могу пронаћи на интернет страници https://www.abs.gov.rs/rsl/arhiva/3069.
Иначе, накнада за издавање налепнице износи 2.060 динара, од чега услуге издавања износи 1.560 динара, док цена обрасца износи 500 динара.