Према Закону о облигационим односима Републике Србије, грађани који нису измирили рачуне за струју, а прошао је законски рок од три године од дана доспелости плаћања, могу да се позову на застару потраживања. То значи да након истека рока од три године, Електропривреда Србије (ЕПС) не може судски наплатити дуг, осим ако није покренут поступак тужбе или извршења пре истека тог рока. Дакле, уколико дуг није утужен и ако је прошло више од три године, грађани могу тражити да дуг буде отписан на основу застаре.Електропривреда Србије (ЕПС) најавила је промене у начину издавања рачуна за електричну енергију које ће ступити на снагу од јануара 2025. године. Кључна новина је увођење променљивог позива на број, чиме ће се окончати пракса салдирања дугова и омогућити потрошачима јаснији увид у то који обрачунски период плаћају.
Ова измена део је усклађивања са Уредбом о условима испоруке и снабдевања електричном енергијом из 2023. године. Конкретно, члан 75. став 7 Уредбе налаже да свака уплатница уз рачун мора јасно назначити обрачунски период. Такође, промена је у складу са чланом 90 Закона о заштити потрошача, који захтева да рачуни буду издати искључиво за месечне обрачунске периоде.
Досадашњи систем омогућавао је ЕПС-у да уплате аутоматски преусмерава на најстарије дугове потрошача, без обзира на то да ли су они оспорени или чак застарели. Многи грађани су се због тога суочавали с проблемима у доказивању да су уредно плаћали своје рачуне.
Према Закону о облигационим односима Републике Србије, грађани који нису измирили рачуне за струју могу се позвати на застару потраживања ако је прошао законски рок од три године од дана доспелости плаћања. То значи да, након истека рока од три године, Електропривреда Србије (ЕПС) више не може судски наплатити дуг, осим ако није покренут поступак тужбе или извршења пре истека тог рока. Дакле, уколико дуг није утужен и ако је прошло више од три године, грађани могу тражити да дуг буде отписан на основу застаре.
Претходни систем
Досадашњи систем омогућавао је ЕПС-у да уплате аутоматски преусмерава на најстарије дугове потрошача, без обзира на то да ли су они оспорени или чак застарели. Многи грађани су се због тога суочавали са проблемима у доказивању да су уредно плаћали своје рачуне, јер није било јасно означених позива на број који би указивали на конкретни обрачунски период.
Доказивање застаре и могућности одбране
Доказивање застаре може бити изазовно, нарочито у ситуацијама када нема јасно означеног позива на број. Међутим, постоји неколико начина како можете покушати да докажете застару и оспорите наплату дуга који је прошао рок застаре:
Докази о уплати: Ако имате доказе о уплатама, попут потврда о уплати или изводима из банке, то може бити кључни доказ. У случају да сте уплаћивали износ за одређени месец, а не за дуг који је настао пре више од три године, потребно је да сачувате те потврде и јасно образложите за који период је уплата извршена.
Комуникација са ЕПС-ом: Ако на рачунима није био уписан позив на број, а тврдите да је уплата била за одређени период, требало би да затражите детаљан извештај о свим износима који су књижени на вашем рачуну и да их повежете са специфичним месецима и годинама.
Документација о утужењу: Ако дуг није био предмет тужбе или извршења пре истека три године, можете користити овај аргумент да оспорите дуг. Ако ЕПС није покренуо поступак наплате на време, дуг би могао бити застарео, чак и ако је износ уплаћен за претходни месец.
Правно позивање на Закон о облигационим односима: Према члану 378. Закона о облигационим односима, потраживања за испоручену електричну енергију застаревају у року од три године, осим ако су већ утужена (предата суду или извршитељу).
Нови систем: Позив на број и како се припремити
Од јануара 2025. године, позив на број на рачунима ЕПС-а биће променљив и последње четири цифре позива означаваће годину и месец обрачунског периода. На пример, за јануар 2025. године, позив на број ће се завршавати са „2501“. Ова промена омогућава корисницима бољи увид у то који рачун плаћају, чиме се смањује могућност грешака у обрачуну.
Правни основ за застаревање рачуна за струју
Према Закону о облигационим односима, дугови за струју застаревају за три године од дана доспелости плаћања. Ако ЕПС или извршитељ покушају наплату дуга који је старији од три године и није утужен, грађани се могу позвати на застару пред судом или надлежним органима.
Препоруке за грађане: Како да пратите промене
Проверавајте позив на број: Од јануара 2025. године, позив на број ће се мењати сваког месеца и означаваће тачан обрачунски период. Обавезно проверите да ли се позив на број поклапа са месецом за који плаћате.
Чувајте доказе о уплати: Иако је досадашња пракса омогућавала преусмеравање уплата на најстарији дуг, нови систем омогућава бољу контролу над плаћањима. Чувајте све потврде о уплати и уносите тачан позив на број при електронским уплатама.
Пратите застарели дуг: Ако примите обавештење о дугу који је старији од три године и није утужен, тражите детаљан извештај од ЕПС-а и позовите се на застару.
Обратите пажњу на неправилности: Ако приметите да нешто није у реду са рачуном, обратите се корисничкој служби ЕПС-а и тражите објашњење. Ако добијете тужбу или обавештење од извршитеља, проверите да ли је дуг застарео и правно се заштитите.
Нови систем ЕПС-а омогућава потрошачима јаснији увид у своје рачуне и периодичне обавезе, али је и даље важно пратити све промене и заштитити своја права у случају дугова који су прешли рок застаре. Застара може бити ваша одбрана, али само ако пажљиво пратите све потребне кораке и документацију.