А онда креће слатко надмудривање, бирање најоштријег јајета, па радосни смех кад некоме пукне баш оно што је „сигурно“. А да ли сте се икада запитали откуд уопште тај обичај да се куцамо јајима?
Обичај куцања јајима има корене далеко дубље од наших трпеза. Јаје се још у старим цивилизацијама сматрало симболом новог живота, буђења природе и победе светла над тамом. Касније, у хришћанској традицији, јаје је постало симбол Христовог васкрсења – живота који побеђује смрт. Зато се и фарбају јаја, најчешће у црвену боју која симболизује Христову крв.
Пуцање љуске – знак новог почетка
Управо чин куцања и пуцања јајета има посебно значење. Пуцање коре на јајету симболизује Христово васкрснуће – излазак из гроба, победу живота над смрћу, али то није све. Овај чин такође одражава буђење природе након дуге зиме – као што пролеће разбија тишину и доноси нови живот, тако и јајету „пуца кора“ да би се родило нешто ново, свеже и пуно наде.
Данас је овај обичај део породичне традиције, весеља и окупљања. Мала такмичења ко има најјаче јаје постала су обавезан део највећег хришћанског празника, поготово међу децом, али и онима који никад нису сасвим одрасли.