Početna » Жена је сахранила двојицу мужева, колико породичних пензија може да узме: Ово је одговор из ПИО фонда!

Жена је сахранила двојицу мужева, колико породичних пензија може да узме: Ово је одговор из ПИО фонда!

Поставља се питање да ли жена којој су преминула два партнера може да добије две породичне пензије

Законом о пензијском и инвалидском осигурању, који је ступио на снагу у децембру 2019. године, јасно је регулисано да право на породичну пензију може да оствари и ванбрачни партнер, као и њихово дете. Поставља се питање каква права имају жене које су два пута живеле ванбрачно. Могу ли оне да наследе једну или и две пензију или ако нису од једног партнера успеле да добију ова примања, да ли могу од другог?



Једна средовечна госпођа је била у ванбрачној вези 4,5 године, а други пут шест година. Оба партнера су јој преминула. Када је први у питању, није имала довољно година да би остварила право на породичну пензију, а са другим је живела два пута по три године… Одлазила је и враћала се. Она сада има 56 година и интересује се да ли може да добије бар једну породичну пензију или не. Каже да није радила нигде.

Упитани каква су права жена које су, дакле, два пута имале ванбрачне везе по питању наслеђивања пензија, у Фонду за пензијско и инвалидско осигурање кажу да право на породичну пензију може остварити ванбрачни партнер уколико је ванбрачна заједница трајала најмање три године, или ако са умрлим осигураником, односно корисником права, има заједничко дете.

Право на породичну пензију може остварити и ванбрачни партнер после престанка заједнице живота ванбрачних партнера, ако му је судском пресудом утврђено право на издржавање. Право на породичну пензију удова стиче ако је до смрти ванбрачног партнера навршила 53 године живота или ако је, до смрти партнера, или у року од једне године од дана смрти ванбрачног партнера постала потпуно неспособна за рад.

Породичну пензију ће примати и ако је, после смрти ванбрачног партнера, остало једно дете или више деце која имају право на породичну пензију по том ванбрачном партнеру, а удова обавља родитељску дужност према тој деци. Удова, која у току трајања права према том основу постане потпуно неспособна за рад, задржава право на породичну пензију док постоји та неспособност. Жена која до смрти ванбрачног партнера није навршила 53 године живота, али је навршила 45 година живота, стиче право на породичну пензију кад наврши 53 године живота.

У случају смрти ванбрачног партнера, уз захтев за остваривање права на породичну пензију, потребно је да удова достави правоснажну судску одлуку којом је утврђено постојање ванбрачне заједнице (утврђује се у ванпарничном поступку).

У конкретном случају, удова може, ако испуњава прописане услове, да оствари право на породичну пензију по смрти партнера са којим је била у ванбрачној заједници до дана његове смрти. Услов од три године је испуњен само ако је ванбрачна заједница постојала у непрекидном трајању. Ако је ванбрачна заједница постојала раније, неопходно је да јој је судском пресудом утврђено право на издржавање.

Уколико се утврди постојање обе ванбрачне заједнице и ако су испуњени услови за остваривање права на породичну пензију по смрти оба ванбрачна партнера (једна ванбрачна заједница је постојала до дана смрти партнера, а досуђено је право на издржавање од стране партнера са којим је раније била у ванбрачној заједници), удова може остварити две породичне пензије, али може користити само једну по сопственом избору, закључују у пензијском фонду.



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept