Наиме, како је објаснио у даљем тексту, зимски временски период трајаће само неколико недеља уместо три месеца, као што је сада случај.
– И не говоримо о далекој будућности, промене су већ у току! У поређењу са недавном прошлошћу, просечно трајање лета је повећано са 78 на 95 дана, док је трајање зиме смањено са 76 на 73 дана. Такође, смањена је дужина пролећа и јесени, са 124 на 115 дана, односно са 87 на 82 дана. Као резултат тога, пролеће и лето сада почињу раније, док јесен и зима почињу касније – написао је метеоролог Иван Ристић на свом профилу.
Како је објаснио, ова теорија заснована је на важећој теорији о ефектима стаклене баште.
– Зима ће трајати три месеца на пример, од 18. до Светог Јована, након чега би требало да почне пролеће, ако се настави овај тренд отопљења. Ми смо сада изгубили неких 30 дана зиме – каже Ристић за „Пинк“.
– Ми губимо зиму, а лето се невероватно шири. Најављује се да ћемо имати лето од маја до октобра. Све је повезано и са земљотресима и вулканима. Сви вулкани су активни, имамо рекордан број земљотреса на планети. Италија је најопаснија, ту је супер-вулкан, који се буди на хиљаду година. Сада је 900. година, очекује се у наредних 100 година да еруптира – каже метеоролог Иван Ристић.