Помоћник министра просвете за предшколско и основно образовање у Влади Републике Србије Милан Пашић саопштио је данас да ће пробни завршни испит за упис у средње школе бити одржан 24. и 25. марта у свим школама у Србији.
Пашић је у изјави за агенцију Танјуг навео да ће ученици на територији читаве државе у петак, 24. марта, у 12 часова радити пробни тест из математике, док ће у суботу, 25. марта, у 9 часова радити тест из српског, односно матерњег језика, а истог дана у 11.30 часова тест из изборног предмета.
Према његовим речима, трећи тест подразумева тестирање из једног од пет понуђених предмета (физике, хемије, биологије, историје и географије) који су осмаци изабрали до краја децембра.
Он је прецизирао да је од 64.747 ученика осмог разреда ове године, 38 одсто изабрало биологију, што је највећи број ученика, а следе географија са 29 одсто заинтересованих осмака, историја са 16, хемија са девет одсто, док се за физику одлучило осам процената од укупног броја ђака који завршавају основну школу.
Помоћник министра је подсетио на то да је завршни испит уведен 2010. године, када су се полагали само српски и математика, а од 2013, односно 2014, уведен је комбиновани тест из пет предмета.
Пашић је указао на то да су коментари стручне јавности, наставника и ученика, као и родитеља довели до закључка да такав трећи тест није оправдао своју превасходну функционалност.
Он је нагласио да је радна група, коју је формирао Завод за образовање и васпитање, сагледала различите моделе трећег теста и да се дошло до тога да је у овом тренутку најбоље решење да ученици бирају један од пет предмета, у складу са својим склоностима и жељама.
Очекујемо да овакав вид мале матуре има одређене предности. Прва од њих је да је смањен притисак на ученике, који се сада опредељују за предмет где сами сматрају да имају најбоље знање, рекао је помоћник министра.
Пашић је рекао да пробни завршни испит има више функција, а прва од њих је верна симулација завршног испита, упознавање са процедурама, активностима које се реализују пре и током самог завршног испита, местом седења, прибором који се користи.
Резултати које ученици остваре на пробном завршном испиту послужиће како ученицима, тако и предметним наставницима, у даљем планирању активности које се тичу припремне наставе, истакао је он.
Помоћник министра је додао да су школе почеле реализацију припремне наставе и да постоји и портал е-вежбаоница, где ученици могу самостално да вежбају све тестове који ће им бити на завршном испиту.
Он је, говорећи о бодовању за упис у средњу школу, подсетио на то да је правилником о програму завршног испита дефинисано да 60 бодова носи успех из школе, из шестог, седмог и осмог разреда.
Према његовим речима, то је успех који су ученици остварили помножен са четири, док 40 бодова носе тестови и то тако што је максималан број бодова из математике и српског језика по 14, а из изборног предмета 12.