Српска православна црква и верници 12. јула славе Петровдан, а уочи великог празника постоји један занимљив обичај са цвећем који се и данас памти.
Изводи уочи овог празника када најстарији укућанин бере по цвет петровца за сваког у кући.
Петровац предвиђа будућност
Тако намењене побија их у земљу где их нико неће ни видети ни дирати. Сутрадан, рано, кад га нико не гледа, одлази да погледа цветове. Kоме од укућана цвет стоји право – биће здрав; коме је клонуо – биће болешљив; коме је увенуо – умреће.
Петроваче и колачи
Обичај је да се за Петровдан месе колачи са јабукама које се зову „петровача“.
Уочи Петровдана се пале лиле
Затим, постоји обичај да се уочи овог великог празника пале лиле, које се праве од младе коре дивље трешње или брезе. Обично се то ради на местима где се народ окупља, на трговима, раскршћима и у томе учествују деца и омладина.
ЛиЛаЛо је у Лозници окупља хиљаде људи
ЛиЛаЛо је један од најпопуалрнијих фестивала у Лозници, траје неколико дана и вечерас је врхунац манифестације.
Паљење ватре и лила симболише на она времена када сухристоборни цареви прогонили и мучили хришћане, везујући их за дрвене стубове, натапајући их смолом и палећи их. Овај обичај назива се лилање.
На Петровдан се не ради у пољу и не упрежу коњи
На Петровдан се ништане ради у пољу, нарочито се не упрежу коњи у кола.
Kод Срба у Војводини је обичај да седо Петровдана нису смеле сећи јабуке ножем, нити се смело јабукама лоптати или ударати једну о другу јабуку, јер се веровало, да ће ако се то чини, падати крупан град и уништити усеве.
У неким селима јужног Баната на Петровдан ујутру разносе јабуке првим суседима за душу умрлих, а понегде се јабуке односе у цркву на освећење.