Положај најстаријих житеља наше земље биће осетно унапређен у наредним месецима и годинама и то не само у финансијском смислу.
– Номинално, наравно није 56 одсто. Ја не бих у овом тренутку рекао тачну цифру, али је свакако више од 15 одсто – истакао је Вучић.
Председник је додао да систем може да издржи тај раст, јер држава све време води рачуна и о дефициту и о стопи јавног дуга у односу на БДП, али и о кредитном рејтингу земље, односно о укупном стању јавних финансија.
Вучић је додао да је просечна пензија у Србији знатно виша од оног износа који се приказује, јер просек спуштају пољопривредне пензије.
– Имамо проблем, јер нама просек пензија спуштају пољопривредни пензионери који и нису пензионери. То је социјална категорија. Они нису ништа уплаћивали у буџет током свог радног века – оценио је председник
Председник је подсетио да пензије нису довољно брзо пратиле раст плата које су у последњих десет година драстично порасле.
– Зато хоћу да се према пензионерима опходимо по швајцарској формули да би брже пратиле плате – закључио је Вучић.
Пензионери су крајем прошле године добили 20.000 динара једнократне помоћи, а од 1. јануара пензије су увећане 14,8% и та увећана примања исплаћена су почетком фебруара. У пуној мери је заживео и пројекат пензионерских картица, које је од 1,7 милиона пензионера преузело више од 1,1 милион њих.
Са најновијим повећањем, просечна пензија достигла је 390 евра. Најстарији суграђани су у октобру већ добили једну повишицу од 5,5%.
Сви пензионери, од прошлог октобра могу да користе и пензионерске картице и са њима остварују бројне попусте, који понегде достижу и 66 одсто. Попусти се односе на разне области, као што су путовања, боравак у бањама, апотеке, здравствене установе, ауто-сервиси, продавнице, ресторани, базени, установе културе.
Дневник