Председник Србије Александар Вучић пре пар дана на РТС-у изјавио је да није задовољан брзином раста пензија и да ће држава морати више пажње да посвети најстаријима у наредном периоду.
Али, овде није само реч о доброј вољи већ како то урадити а да се не одрази на финансије и колико ће, што је најважније, свако то повећање да се рефлектује на учешће пензија у бруто друштвеном производу БДП.
На ову тему својевремено се озбиљно водила расправа и са мисијом Међународног монетарног фонда (ММФ), која је инсистирала да учешће пензија у БДП-у не сме да буде веће од 11 одсто. У међувремену се то учешће спустило на око девет процената и последњих година се и креће у тим оквирима – од девет до 11 процената.
Упитани има ли, с обзиром на то да ови оквири не смеју да се пређу, простора да пензије убрзаније прате раст плата, из канцеларије ММФ-а за „Политику” кажу да је питање индексације пензија регулисано Законом о буџетском систему.
– Постојеће законско решење већ предвиђа усклађивање раста пензија са растом просечних зарада у оним годинама када је учешће пензија у БДП-у ниже од 10 одсто. Сматрамо да је постојећа формула за усклађивање пензија адекватна и да осигурава фискалну стабилност и нисмо упознати са плановима да се ово решење промени – истичу у ММФ-у.
Наиме, како додају, закон предвиђа (члан 27е) да се проценат повећања пензија одређује на основу учешћа укупних издатака за пензије у бруто домаћем производу.
–Уколико је укупно учешће пензија у БДП-у изнад 10,5 одсто, пензије се повећавају само за проценат раста потрошачких цена. Уколико је учешће пензија у БДП-у између 10 и 10,5 процената, пензије се увећавају за просек раста потрошачких цена и раста просечних зарада. Уколико је учешће пензија у БДП-у ниже од 10 одсто, пензије се повећавају за проценат раста просечне зараде – одговорили су из ММФ-а .
Реља Огњеновић, директор Фонда ПИО, истакао је да наплата доприноса за пензијско и инвалидско осигурање иде добро и да пензионери осим јануарске повишице од 14,8 одсто током године могу да очекују још пријатних изненађења.
– У прва два месеца ове године имали смо озбиљно већу наплату доприноса, чак 14 милијарди динара, што је 15 одсто више него у истом периоду прошле године и ако се настави овако, очекивана су нова пријатна изненађења. О томе ћемо говорити у договору и сарадњи са Владом Србије, када будемо имали прецизније информације – рекао је он и додао да пензионери не би требало да се брину и да се иде ка томе да просечна пензија 2025. године буде између 450 и 460 евра.
Са јануарским повећањем просечна пензија је скочила на 45.742 динара односно око 390 евра.