Početna » НАГОН ЗА ОДЛАСКОМ У ТОАЛЕТ ПОВЕЋАВА СЕ ЧИМ СЕ ПРИБЛИЖИТЕ КУЋИ? Овај феномен то објашњава

НАГОН ЗА ОДЛАСКОМ У ТОАЛЕТ ПОВЕЋАВА СЕ ЧИМ СЕ ПРИБЛИЖИТЕ КУЋИ? Овај феномен то објашњава

Зашто мислите да ће вам бешика пући близу куће? Научници су се позабивили овом проблематиком

Човеков организам је феномен или скуп фантастичних феномена. Један од њих је и потреба ваше бешике да се испразни како се приближавате свом купатилу.

Да ли вам се догодило да се враћате кући с посла или, можда, с путовања, да вам се иде у тоалет и да та жеља расте како се приближавате кући? Мењате положај док ходате, покушавате да скренете пажњу, али док се приближавате својим улазним вратима, настаје паника иако вас од купатила дели секунда. И некако успете да издржите, али једва.



Овај феномен, познат као „инконтиненција с кључем“, јавља се зато што ситуациони знак – у овом случају, долазак кући и стављање кључа у врата – изазива потребу да пишките. Чешће је код људи с прекомерно активном бешиком и ургентном уринарном инконтиненцијом, али се може десити свакоме. Као што је случај да, када чујемо звук текуће воде, морамо да пишкимо.

„Што сте ближе тоалету, више ћете имати тај осећај хитности и ваше тело ће рећи: ‘Ох, скоро смо стигли, имамо га’“, рекла је др Џесика Стерн, клинички доцент психијатрије на НYУ Лангоне Хеалтх, за ХуффПост.

Ум и тело су дубоко повезани и раде у тандему како би управљали многим телесним функцијама, укључујући глад, поспаност и, погађате, мокрење.

Мозак и бешика комуницирају током дана како би били сигурни да пишкимо када је то прикладно, рекла је др Стерн. Када смо, на пример, усред дуге вожње аутомобилом без заустављања на видику, мозак говори бешици да се „стисне“ док се тоалет не појави у близини.

„Мозак шаље сигнале бешици када не треба да се контрахује“, објаснио је др Виктор В. Најти, професор урологије и акушерства и гинекологије на Медицинском факултету „Дејвид Гефен“ на Универзитету Калифорније у Лос Анђелесу.

Када знате да се приближавате купатилу, мозак почиње да нам сугерише да се олакшање назире. Тад инхибицијски сигнали из мозга постају све слабији а помисао на мокрење је све јача и јача, рекао је Најти.

Што се више придржавамо одређеног понашања, то ће асоцијација бити јача. „Што чешће морате на ово место кад долазите кући, тај образац ће се развити“, рекла је др Стерн. Истраживачи су то упоредили са Павловљевим рефлексом: у суштини, тренирате свој мозак да је време да се пишки када видите своја улазна врата.

Или је удобност или стидљивост

Многи људи повезују дом са удобношћу. Дом им пружа осећај сигурности и удобности. Људима је често пријатније да иду у купатило на месту које им је познато у поређењу с јавним тоалетом, који може бити нехигијенски, неприступачан или несигуран, показује студија из 2020. године.

То је посебно често међу људима који имају проблеме са уринарним или дигестивним трактом, каже др Стерн. За оне који имају уринарне проблеме или пак синдром иритабилног црева – место где се осећају сигурно и удобно је изузетно важно.

Скоро седам процената популације има парурезу или синдром стидљиве бешике, стање у коме је људима тешко да оду у купатило када су други људи у близини. Они могу имати проблема са мокрењем када су на послу, у школи или у ресторану. Ако нису у могућности да користе тоалет цео дан, док се врате кући, жеља за мокраењем може бити интензивна, објаснила је др Стерн.

Крстарица



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept