Свети Григорије Чудотворац рођен је 213. године као Теодор, а након крштења узео је име Григорије. Познат је и као Григорије Неоксеријски. Био је православни светитељ, први епископ Неокерасије Понтијске, учитељ цркве и оснивач цркве у Кападокији.
У епископској служби истакао се као снажна личност, с великим способностима за организовање црквеног живота, био је и велики подвижник и чудотворац. Његово житије написао је Свети Григорије Нишки. Приписују му се многа чуда, због чега је у народу и прозван Чудотворац.
Прогонство хришћана
Када је, под царем, Децијем Трајаном, почело прогонство хришћана, свети Григорије је одвео своје вернике у удаљену планину. Међутим, били су пријављени прогонитељима од стране једног “незнабожца”, те су војници опколили планину. Светитељ је предавши упуства свом ђакону, отишао на отворено место, подигао своје руке ка небу, и почео да се моли Богу.
Војници су претражили планину неколико пута, пролазећи поред Хришћана, не видевши их, тако да су коначно одустали у потрази и отишли. По повратку у град, рекли су да на планини нема никога и да само два дрвета стоје једно наспрам другог. Незнабожац који је издао место скривања Хришћана се прво изненадио, а онда поверовавши у Христа и сам се обратио у хришћанство.
Када је прогонство хришћана престало, свети Григорије се вратио у Неокерасију. Успоставио је дане прослављања мученика који су пострадали за Христа. У то време се почело ширити лажно учење Павла Самосатског, патријарха Антиохије. Та јерес је погрешно учила о суштини Свете Тројице и суштини Бога Оца. Осуђена је на помесном сабору у Антиохији (265), где је учествовао и Свети Григорије. Умро је у дубокој старости, у време цара Аурелијана, 270. године.
Обичаји и веровања
Према веровањима, Свети Григорије, заповедао је злим дусима, горама и водама, лечио муке и болести, пред онима који су га гонили био је невидљив, а могао је да предвиди догађаје и чита људске мисли.
Обичај који се задржао до данас везан је за цркву и молитву. Ко се помоли светом Григорију Чудотворцу и упали свећу треба да замисли једну жељу. Ако је његова молитва била искрена и дубока, верује се да ће овај светитељ испунити жељу. Такође, верује се да уколико онај ко је неверан прочита на овај дан списе Григорија, постаће верник.
Онај ко у Григорија верује, према предању, биће вечно здрав и заштићен од злих људи.
ало.рс