У више од 500 апотека широм земље пружају се услуге саветовања, које спроводи фармацеут саветник. Он нуди разне едукације за пацијенте, међу којима је и подршка, како би им омогућили бољи квалитет живота. Ове услуге омогућене су за оне, који болују од незаразних хроничних болести.
У Србији више од хиљаду фармацеута пружа саветовање за пацијенте, који болују од хроничних болести као што су дијабетес, притисак и астма. Фармацеут саветник није свако ко ради у апотеци. Препознаје се по томе што носи беџ на свом мантилу, на којем пише услуга коју пружа.
„Да би се издавао лек у апотеци неопходно је да у смени имамо фармацеута, магистра фармације. А фармацеут саветници се додатно едукују. Вештине и знања која су стекли током основних студија унапређују кроз континуиране едукације које похађамо и на тај начин смо у прилици да нашим пацијентима пружимо практично додатне савете и дамо им подршку“, каже Бојана Летић, фармацеуткиња.
Летић додаје да они поред савета за примену лекова, нуде и нефармаколошке препоруке о мерењу крвног притиска и коришћењу пумпице за астму.
„Мере нефармаколошке јесу свакако саветовање о дијетеско хигијенском режиму исхране али и саветовање у погледу физичке неактивности например, али и превентивне мере о саветовању о вакцинацији“, додаје Летић.
Летић саветује да не узимамо лекове на своју руку и да би увек требало да се посаветујемо са стручњацима.
РТВ