субота, мај 17, 2025
Početna » И незапослени ће морати да плаћају: Правила за алиментацију која ће важити након увођења фонда

И незапослени ће морати да плаћају: Правила за алиментацију која ће важити након увођења фонда

У Србији ће ускоро почети са радом нови механизам заштите деце – Алиментациони фонд, који ће обезбедити исплату минималне издржавине за децу до 18 година у случајевима када родитељ који није добио старатељство избегава своју законску обавезу.

Сврха овог фонда је да омогући бржу и сигурнију исплату издржавања, те да привремено преузме финансирање уместо родитеља који не уплаћује алиментацију. Након исплате, држава ће покренути извршне поступке ради повраћаја средстава од дужног родитеља, укључујући и законску затезну камату.



Право на средства из фонда имаће сва деца чији родитељ не уплати алиментацију у периоду дужем од два месеца. Поступак не покреће родитељ већ јавни извршитељ, који обавештава старатеља о могућности коришћења средстава из фонда.

Минимални износ који ће се исплаћивати из фонда износиће 15% прихода обавезаног родитеља, док редовна алиментација може бити утврђена у распону од 15 до 50% зараде, у зависности од финансијских могућности родитеља и потреба детета.

За почетак рада фонда већ је у буџету планирано 500 милиона динара, што представља више од четири милиона евра.

Према званичним проценама, чак 200.000 деце у Србији живи без редовне финансијске подршке родитеља који нема старатељство. Иако закон прописује обавезу финансијског учешћа оба родитеља у одрастању детета, у пракси се често дешава да та обавеза остане занемарена.

Како објашњава правница Александра Богдановић, суд је дужан да при одређивању висине издржавања води рачуна пре свега о интересима детета. При томе се не разматра само формални статус запослења, већ и друга примања, укупан број деце, могућности запослења и друге животне околности. Чак и незапослен родитељ не може бити ослобођен обавезе плаћања.

Уколико родитељ не испуњава своју обавезу, а нема редовна примања, извршење се може спровести продајом покретне или непокретне имовине. У случају да имовина не постоји, могуће је покренути кривични поступак због дела неизвршавања издржавања.

Из једне адвокатске канцеларије у Нишу истичу да се извршни поступци према важећем закону не разликују када је у питању алиментација или неки други дуг, што често отежава наплату. Нови закон ће тај терет пребацити са појединца на државу, што ће довести до ефикасније заштите деце.

Адвокат Невена Петровић наглашава да ће се новим законом значајно растеретити родитељ који непосредно брине о детету. До сада су ти родитељи морали самостално да покрећу тужбе против бивших партнера, пролазе кроз исцрпљујуће поступке и често остају без резултата. Увођењем фонда, држава преузима на себе наплату дуговања, обезбеђујући детету сигурнију и редовнију подршку.

Новости



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept