„Ми нисмо људи који по сваку цену траже бенефите од државе. Желимо да поштено радимо и стварамо у нормалним условима. Посебно инсистирамо на томе да и пољопривредници јужно од Саве и Дунава, у маргиналним и руралним подручјима, добију услове да живе и раде неометано“, рекао је Јаковљевић за Танјуг.
Он је изразио озбиљну забринутост због квалитета увозне хране и истакао да Србија не сме да постане јефтина сировинска база за стране корпорације.
„Увозимо храну коју на Западу користе за псе и мачке, а извозимо жито. То није пут за очување ни села ни државе. Безбедност се не брани само оружјем, већ и храном и људима“, нагласио је Јаковљевић.
Говорећи о свом родном крају, Јаковљевић је указао на снажан тренд исељавања.
„Из Ивањице се последњих деценија у Београд преселило на хиљаде људи. Ако хоћемо да сачувамо макар половину од 4.720 села у Србији, морамо хитно да мењамо аграрну политику“, рекао је он.
Јаковљевић је додао да је чак 1.200 села већ потпуно празно, а још 1.800 на ивици нестанка, што захтева хитну реакцију државе.
Осврнувши се на овогодишњи Пољопривредни сајам, Јаковљевић је приметио мању посећеност, што, како каже, делимично може бити последица појаве слинавке и шапа.
Ипак, оценио је да је сајам добро организован и да пружа одличне услове за промоцију домаћих произвођача.
„Ред је уведен, излагачки простори су феноменални. Надам се да ће у наредним годинама бити још више простора за промоцију воћа, поврћа и других производа са наших имања“, закључио је Јаковљевић.