Početna » ЦРКВЕНИ КАЛЕНДАР ЗА АПРИЛ 2025: Стижу нам Благовести, Цвети и највећи хришћански празник УСКРС!

ЦРКВЕНИ КАЛЕНДАР ЗА АПРИЛ 2025: Стижу нам Благовести, Цвети и највећи хришћански празник УСКРС!

Пред нама су Благовести, Лазарева субота, Цвети, као и највећи хришћански празник – Ускрс. У наставку je комплетан црквени календар за април 2025. године.

Црквени календар за април 2025. године.
У понедељак 7. априла су Благовести. Један од најважнијих хришћанских празника слави тренутак када је архангел Гаврило јавио Богородици да ће родити сина Исуса Христа, симболизује почетак спасења човечанства и суштински је догађај за веру и цркву.

„Радуј се, благодатна! Господ је с тобом, благословена си ти међу женама.“
Колико се у нашем народу поштују Благовести, говори и веровање да на тај дан ни птице у шуми не свијају гнезда. Светкују га највише жене, због порода, посебно се нероткиње моле Богородици.



По народном веровању, док овај дан не прође, људи се још боје зиме.

Благовести су, уз Цвети, једина два дана када је дозвољено јести рибу током Ускршњег поста.

Лазарева субота – Врбица
Лазарева субота, позната и као Врбица, је хришћански празник који се обележава у суботу пре Цветне недеље.
Тај дан слави чуда која је Исус Христ учинио, васкрснувши свог пријатеља Лазара из мртвих, чиме је показао моћ над животом и смрћу. Празник је симбол наде и вере у васкрсење и вечни живот. Традиционално, верници на Лазареву суботу доносе гранчице врбе у цркву, које се благосиљају и носе кући као симбол обнове и живота. Врбици се посебно радују деца, која се свечано облаче, врте врбове венчиће и учествују у литургији.
Цвети
Ове године се Цвети славе 13. априла. Празник подсећа на свечани улазак Исуса Христа у Јерусалим, када га је народ дочекао с палминим и маслиновим гранчицама, певајући му хвале.

Овај дан је симбол радости и наде, као и почетак страдања Христовог које ће кулминирати васкрсењем. У православним црквама на Цвети се одржавају свечане литургије, а верници често доносе гранчице и цвеће на благослов. Празник означава почетак Велике недеље, која води до највећег хришћанског празника, Ускрса.
Велики петак
Велики петак се ове године обележава 18. априла. Један је од најважнијих дана у хришћанском календару, обележавајући сећање на распеће Исуса Христа.

Тог дана верници се присећају Исусовог страдања, патње и смрти на крсту, као део припреме за његово васкрсење. На Велики петак, у православним и католичким црквама одржавају се посебне службе и процесије, верници посте и не обављају радосне активности као знак жалости и поштовања.

Након Великог петка следи Велика субота.
Васкрсење Господа Исуса Христа
Ускрс ове године пада 20. априла. Највећи хришћански празник слави васкрсење Исуса Христа из мртвих, три дана после његовог распећа.

Празник симболизује победу над смрћу и наду у вечни живот, и представља врхунац хришћанске вере. Традиционално, Ускрс се обележава богатим литургијама, породице се окупљају на свечаном ручку, а верници размењују ускршња јаја као симболе новог живота и радости.

После Ускрса следе Велики понедељак и Велики уторак, а сва три дана највећег хришћанског празника су обележена црвеним словом.

Источни петак
Источни петак, познат и као Светли петак, слави се у православној традицији у петак после Ускрса, као део Светле седмице.

На овај дан посебан фокус је на прослави васкрсења Исуса Христа и радости коју доноси. Верници учествују у свечаним литургијама и процесијама, а овај празник обележава се са посебним усхићењем и захвалношћу за дар вечног живота.

Томина недеља
Томина недеља, или Недеља светог Томе, обележава се недељу дана након Ускрса. Ове године је 27. априла.

Тог дана хришћани се присећају када се апостол Тома, познат као „неверни Тома“, уверио у васкрсење Исуса Христа тек након што је лично видео и дотакао његове ране. Празник симболизује важност вере и пружа утеху онима који траже доказе и потврду за своје духовно веровање.
Источни петак, познат и као Светли петак, слави се у православној традицији у петак после Ускрса, као део Светле седмице.

На овај дан посебан фокус је на прослави васкрсења Исуса Христа и радости коју доноси. Верници учествују у свечаним литургијама и процесијама, а овај празник обележава се са посебним усхићењем и захвалношћу за дар вечног живота.

Жена.Блиц



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept