Дан Светог Саве, посвећен утемељивачу српске цркве и школства, данас обележавају школе у Србији и Српска православна црква. Савиндан је у школама радни, али ненаставни дан, па ђаци долазе у школу да би присуствовали традиционалној школској слави.
На Савиндан се одржава и традиционална светосавска академија, а Министарство просвете Србије, сваке године, додељује традиционалне светосавске награде за посебан допринос развоју образовања и васпитања.
Свети Сава био је најмлађи син великог жупана Стефана Немање, крштен као Растко. Када се замонашио на Светој гори узео је име Сава. Његовим устоличењем за архиепископа 1219. године утемељена је и аутокефална Српска православна црква.
Свети Сава се сматра зачетником српске средњовековне књижевности, па је стога и заштитник просветних установа.
Заједно са оцем Стефаном, замонашеним као Симеон, свети Сава је основао манастир Хиландар и изградио још 14 манастира, због чега је остао забележен као ктитор прве српске духовне заједнице на Светој гори. Сава је преминуо 1235. године у бугарском граду Трнову.
Кнез Милош Обреновић је 1823. године наредио да се Дан Светог Саве обележава као школска слава у Србији.
Свети Сава је установљен као школска слава на предлог Атанасија Николића, ректора Лицеја у Крагујевцу, 2. јануара 1840. године, одлуком Совјета Књажевства Србског и исте године прослављан у Крагујевцу и Београду.