– Поред тога што је дуплирана вредност ваучера са 5.000 на 10.000 динара, ове године повећан је лимит зараде за запослене, и могу да се пријаве они чија су примања до 80.000 динара, а не до 70.000 као што је било до сада – објашњава Кандић за РТС. – Узимајући обзир да је и повећана вредност ваучера, очекујемо да буде велико интересовање грађана и угоститеља.
Према његовим речима, постоји ривалитет међу угоститељима, што условљава да ова сума у већем броју објеката буде довољна да се испуни услов од пет ноћења. Он указује да број ваучера који је на располагању зависи мање-више од макроекономских могућности земље.
– Када се отвори простор у буџету, што на почетку године свакако не можемо знати, уколико постоји интересовање грађана повећамо и број ваучера и тако је било готово сваке године од када постоји ова акција од 2015. – каже Кандић. – Не сумњам да ће и ове године веома брзо отићи први контингент ваучера, очекујемо да то буде већ тог 15. јануара, да се сви грађани пријаве и да свих 100.000 ваучера оде. Када је у питању наставак године, верујемо да ће бити још ваучера.
Сматра да је то најправеднији начин јер, како каже, нико није фаворизован и сви имају могућност да се пријаве и сада се свако бори за госта и на тај начин ће бити задовољни и они који користе ваучере и они који пружају услугу смештаја у туристичким центрима. Током претходних девет година више од милион ових туристичких купона је подељено грађанима.
– Ваучери су спасили домаћу туристичку привреду током 2020. и 2021. године, односно за време пандемије вируса корона, јер да није било тога заиста би многи од њих тешко преживели и опстали у свом послу – наводи Кандић. – Када смо 2015. започели са овом врстом субвенција, имали смо 1,2 милиона долазака домаћих туриста. Ове године, према најсвежијим подацима, ми смо премашили 2,1 милион,тако да је ефекат ваучера евидентан.