Како је рекао директор ЈУТА Александар Сеничић, продаја аранжмана почела је још у октобру. Они који су већ тада могли да планирају летовање прошли су добро, јер су тада попусти били и до 50 одсто и трајали су до средине априла, док су касније били нешто мањи.
– Ове године је највеће интересовање за Грчку, где се очекује да на летовање оде више од милион српских туриста – рекао је Сеничић. – Нашим туристима је веома занимљива и Турска, као породична дестинација са веома добрим односом цене и квалитета. Велики број људи традиционално иде у Црну Гору, затим Египат и Тунис, а велики је број чартер летова за Италију и Шпанију, где такође на летовање иде значајан број људи.
Према речима првог човека ЈУТА, међу земљама које су примамљиве за наше људе неизоставно треба навести и Бугарску, а затим и Албанију која је као дестинација још од 2020. године присутна у нашем простору. Очекује се да значајан број путника оде у Хрватску и реч је углавном о индивидуалним путовањима туриста који путују у сопственом аранжману.
– Цене у Грчкој, где ће летовати највећи број српских туриста, значајно су веће него прошле године и то за седам до 15 процената. За толико ће бити скупљи апартмани, а повећани су и неки други трошкови. Реч је о таксама, па ће таксе које су лане износиле пет евра за 10 дана боравка ове године коштати 15 евра. То поскупљење узроковано је пожарима и поплавама прошле године и жељом Грчке да се кроз повећање такси помогне срединама погођеним природним непогодама. За око 20 одсто поскупели су хотели – истакао је Сеничић.
Према овогодишњем искуству туристичких агенција, занимљиво је да је изражен тренд да људи путују ван сезоне, па је доста места распродато за крај маја, почетак јуна и септембра. Готово по правилу, резервисали су их родитељи са децом школског узраста, што показује да су људи зарад очувања кућног буџета спремни да им деца пропусте и неколико дана наставе, закључио је Сеничић.