Наиме, грађанима масовно стижу поруке са непознатих бројева који нуде онлине послове са нереалним зарадама, пише Блиц Бизнис.
– Хтео бих да ти понудим посао. Ја сам истраживач тржишта, наша компанија се бави истраживањем тржишта како би помогла туристичкој индустрији у Србији и запошљава онлине запослене. Желио бих са вам подјелити посао за зарађивање дневног прихода. Могу ли добити мало времена да ово објасним – пише у поруци која грађанима стиже из Молдавије, чији је позивни број +373.
Ово није изолован случај оваквих превара, како постоје и они где се на Wхатсаппу нуди једноставан послић на интернету, опет у туризму, али овог пута из Пољске.
– Здраво МИ смо Трип Хотел Сервицес ЛТД, добро вођена компанија која се бави запошљавањем. Посао је једноставан, траје посла сата дневно, нема временског ограничења и може се радити од куће уз помоћ мобилног телефона или рачунара. На послу можете да зарадите 4.800 злота дневно (око 1.120 евра), а све уплате се измирују истог дана – стоји у поруци.
Одакле преварантима наши бројеви телефона?
Микица Ивошевић, стручњак за сајбер безбедност и ЦТО у компанији Абстрац ДОО, истакао је за Блиц Бизнис да преваранти наше бројеве телефона и е-маил-ове купују онлине на „дееп wеб-у“.
– То се дешава кроз хаковане базе, нпр. неки сајт у Србији је хакован, и има базу од 100.000 корисника и неко одлучи да огласи то на црном тржишту. Неке од тих превара су такве да иду масовно, а неке су циљане, тачно одређена ниша. На пример прикупе се подаци о свима који се баве спортом и имају е-маилове и бројеве телефона са сајтова који су повезани са спортом. Неке од тих база се продају, неке су јавно доступно – објаснио је Ивошевић.
Уколико оваква порука нађе пут до вашег телефона, савет је да је игноришете, јер сте сваким следећим кораком у већем ризику да вас преваре.
Извор: Блиц