На једној друштвеној мрежи појавила се објава корисника који је наишао на оглас за посао у иностранству, тачније у аустријској компанији Харибо. У огласу се тражи уплата од 25.000 динара као наводни трошак администрације.
Рок за уплату, према речима корисника, био је до понедељка, а разлог је „предаја листе кандидата.“ Забринут, корисник је упитао друге да ли је овакав захтев стандардна процедура за рад у иностранству или очигледна превара.
Јасно је да се ради о превари, што је било назначено и у коментарима, јер наиме, ниједна озбиљна компанија или посредничка агенција неће тражити уплату унапред за административне трошкове.
Онлајн преваре у порасту
Интернет је постао плодно тло за различите врсте превара, а лажни огласи за посао једна су од најчешћих тактика превараната. Према подацима стручњака за сајбер безбедност, преваре путем лажних огласа функционишу тако што привуку рањиве групе људи, попут оних који траже посао у иностранству. Кључне карактеристике оваквих превара укључују:
Захтев за уплатом унапред: Било да је реч о трошковима администрације, смештаја или издавања дозвола, преваранти често траже уплату унапред како би „резервисали место.“
Непостојање званичних података: Огласи често не садрже прецизне информације о компанији, лиценцама или уговорима.
Притисак да се делује брзо: Преваранти често намећу кратак рок за уплату како би спречили жртву да детаљније истражи понуду.
Нереална обећања: Огласи који нуде високе плате без квалификација или искуства често су сигнал за опрез.
Како се заштитити?
Проверите веродостојност огласа: Посетите званични сајт компаније или проверите оглас на провереним платформама.
Никада не шаљите новац унапред: Легални послодавци и агенције за запошљавање никада не траже новац унапред.
Користите званичне контакте: Контактирајте компанију директно како бисте проверили да ли оглас заиста долази од њих.
Пријавите сумњиве активности: Свака превара треба бити пријављена надлежним институцијама, попут полиције или организација за заштиту потрошача.
Превара са огласом за посао у Харибо компанији још једном потврђује потребу за додатном пажњом приликом претраге послова на интернету. Иако су онлине платформе корисне, корисници морају бити свесни ризика и користити доступне алате како би проверили легитимност понуда. На крају, кључно је запамтити – озбиљни послодавци никада не траже новац унапред.
Курир.рс/Телеграф