Венчања и свадбе на нашим подручјима се нарочито испоштују од стране гостију, како присуством, тако и поклоном. И, како се приближавају датуми када ћемладенци обележити са драгим људима своју срећу, из угла гостију долази питање које изазива највеће расправе у кући – колико новца треба да се стави у коверту.
Никола Јанковић из Удружења “Ивент индустрија Србије” говорио је у емисији “150 минута” о овогодишњим ценама, али и горе поменутог питања новца у коверти.
С обзиром да се држимо неког неписаног правила да је најмањи износ који треба да поклонимо, довољан да исплати наше место на свадбеној прослави. Међутим, Никола истиче да се сада променило и то, с обзиром да су временом цене порасле и што се самих места тиче.
– Имамо три категорије – испод 50 евра, 50 и луксузније варијанте до 125 до 150. У суштини, највећа потражња је за јефтинијим. Има доста средње класе – од 50 до 70, док луксузнијих има мање, али верујте да ни они немају слободне термине. Трошак је директно везан за повећање цене рада радне снаге, пореза који сваке године иду ка вишим цифрама, цене храна, пића, несташицу свињског и јунећег меса. У децембру смо имали повећање од 8 одсто за алкохол. Свака флаша је за толико скупља. Некад је грађанско венчање коштало од 12.000 до 15.000 динара, а сад је 17.000 динара. Сваке године, цене иду горе – истакао је Никола Јанковић.
Стога, објаснио је и како у складу са тим обично људи стављају више пара.
– Инфлација је појела тих 50 евра које смо некада стављали и више није довољно да се по особи доноси толико. Сада је то од 75 до 100 евра по особи. Ја сам прошле године одрадио доста венчања, интервјуисао сам све младенце и само три пара није успело да покрије све трошкове – навео је.
она.рс