уторак, децембар 3, 2024
Početna » РАСИПАМО СТРУЈУ ДВОСТРУКО ВИШЕ НЕГО ЕУ Ево неколико савета како да смањите потрошњу и УШТЕДИТЕ

РАСИПАМО СТРУЈУ ДВОСТРУКО ВИШЕ НЕГО ЕУ Ево неколико савета како да смањите потрошњу и УШТЕДИТЕ

Живимо у земљи расипника енергије, тврде стручњаци пројекта УСАИД-а "Боља енергија".

Трошимо три и по пута више струје него просечни Европљани. Свакодневне уштеде могу смањити издатке за струју бар до 30 одсто.

Како уштедети електричну енергију код куће – питање је пред сваку зиму. Савет је да се уместо штедљивих користе ЛЕД сијалице. Иако су скупе и кваре се, куповином оних које су слабије јачине знатно се може уштедети.



Професор Електротехничке школе „Никола Тесла“ Андреј Чоха каже да је, ако се кућа греје на дрва или угаљ, препорука да се греју све просторије.

„Код куће имам пет, шест просторија. Ја боравим у једној или све, а остале не грејем. Те просторије се понашају као фрижидер и увек је хладно“, каже Чоха.

Кућни апарати се сада производе да буду штедљиви, а и најбоље је користити их за време ниже тарифе.

„Термостат на бојлеру треба ставити на 60 одсто, а не на максимум. И онда да ради нон стоп“, саветује професор Електротехничке школе.

Машине за веш имају скраћене програме прања на нижој температури, па осим струје се штеди и време и детерџент. То су свакодневне уштеде које могу смањити издатке за струју бар до 30 одсто.

Улагање у уштеду енергије

Изолацију зидова и крова, замену прозора и врата су озбиљна улагања у циљу дугорочне исплатиле. Када се изолује зграда, може да се користи и даљинско грејање уградњом вентила термостата и размењивача топлоте.

Такође је могуће да се користе топлотне пумпе, које троше киловат струје, а дају три до пет киловата топлоте.

На период од пет до десет година се уложен новац поврати, каже Марко Филиповић који је део УСАИД-овог пројекта „Боља енергија“. Најбоље је користити сунчеву енергију јер се чини да је извор топлоте бесплатан, али за искључиву употребу соларне енергије су потребни панели и додатни акумулатори, што је скупа инвестиција.

Постоји и друга могућност – размена струје са електропривредом.

Данашњи инвеститори праве ефикасне зграде, а на стамбеним заједницама је да се што пре договоре. Само за грејање станова користимо 70 одсто енергије, а расипамо је и нерационално користимо двоструко више него у Европској унији.

 

Извор: kurir.rs



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept