Нови Сад је с јесени препознатљив по сајамским манифестацијама посвећених лову и риболову. Уз наведене, посетиоци до недеље 2. октобра могу да посете и Сајам екологије, као и бројне садржаје у кругу Новосадског сајма. Све ово има додатно на значају јер се организује у нашој најстаријој сајамској кући, која идуће године обележава 100 година постојања.
Ловна фауна Србије из свих крајева изложена је на Сајму лова и риболова, који ће према очекивањима организатора и излагача прерасти у највећу манифестацију тог типа у Југоисточној Европи. Поред јелена, као економско-биолошко највредније врсте, изложени су између осталог и примерци муфлона.
Ова поставка, идентична је оној којом се Србија представила прошле године на Светској смотри у Будимпешти, коју је посетило више од пола милиона људи.
„Начин поставке је такав да показује едукативни карактер и показује разноликост биодиверзитета Републике Србије, а са друге стране показује да је ловство део ловне привреде, јер вредност изложених трофеја у хали Мастер је више од три милиона евра“, каже Бранислав Станков, извршни директор за ловство и рибарство ЈП „Војводинашуме“.
Ловство је веома важно у одржавању природне равнотеже, али и са економског аспекта, јер је тренутно најбрже растућа економија у Европи.
Оно што је важно, јесте да је ловство код нас у експанзији, у нади да ће уз помоћ државе бити још боље, сматра Бојан Илић, који се преко 30 година бави дистрибуцијом ловачке опреме.
„Што се тиче куповине муниције, доста је новим законом олакшано, али набавка оружја иде спорије и компликованије, а главни проблем је недостатак сировине за производњу због ситуације у свету“, објашњава Бојан Илић, директор предузећа „Гроф“, Петровац на Млави.
Тренутно су код нас најтраженије ловачке пушке средње класе, јер се приближава лов на зеца и фазана, а њихова вредност је до 1.000 евра.
Иначе, петнаест пута је већа цена најскупљег експоната на Сајму, а то је карабин немачке производње са два пара цеви.
Фото Новосадски сајам