Данас променљиво и нестабилно са краткотрајним временским непогодама: пљусковима са грмљавином и већом количином падавина, градом и јаким и олујним ветром у зони најинтензивнијих пљускова, наводи се на сајту РХМЗ-а.
Упозорење за подручје Београда на већу количину падавина
Данас ће у Београду бити променљиво и нестабилно са пљусковима и грмљавином, па се у појединим деловима града очекује већа количина падавина, уз краткотрајно јак и олујни ветар у зони најинтензивнијих пљускова.
Разорне олује направиле су огромне материјалне штете. У Србији су највише страдали северни предели земље, пре свега Војводина и то део према граници са Хрватском, јер је већина суперћелијских олуја до тих предела дошла са територије Хрватске и Словеније.
Како над нашим ширинама и највећем броју дана преовладавају западна висинска струјања, већина система до наших предела стиже са запада, па исто тако и олујне непогоде.
Данашњи дан биће веома нетабилан, а касније после подне и увече уз пљускове са грмљавином, биће идеалних услова и за настанак израженијх грмљавинских непогода са градом, олујним ветром и врло обилним пљусковима. Неке од олуја могле би да прерасту и у суперћелијске, али сама локација где се очекују непогоде може се одредити свега сат-два раније.
Нормално ненормалне за ово доба године
Иако као опасне, ове појаве сматрају се природним и уобичајеним за ово доба године.
Чак и при израженијим грмљавинским процесима не треба да се диже паника, већ је потребно да се становништво прилагоди временским условима, као и да се прате обавештења и упозорења надлежних и државних служби на потенцијално опасне временске појаве. Најосновније је да се при невремену или опасној метеоролошкој ситуацији на првом месту пронађе безбедни заклон, а уколико се нађемо у саобраћају, да се услови вожње прилагоде актуелним временским условима и стању на путу.
У највећем броју случајева олује, па и суперћелијске олује формирају се у Словенији, на северном Јадрану, у подножју Алпа и на северу Хрватске и онда наставе пут истока, при чему следећа на удару буде Србија.
Највећи број тих олуја или уђе изнад југозападне и западне Србије или преко Војводине.
У првом случају на удару се прво нађу Подриње и Колубарски округ, од градова Ужице, Ваљево, Косјерић, Нови Пазар или Ивањица, а олује потом наставе пут ка североистоку.
У другом случају што је чест случај био прошлог и овог лета је да суперћелијске олује продру у Србију преко Војводине, односно са севера Хрватске и из Славоније. Тада се први на удару нађу Бачка Паланка, Апатин, Сомбор, Шид и Нови Сад, а потом друга места источније.
Има и изузетака као што је јучерашњи дан, па је јака олуја настала над Банатом и директно погодила Зрењанин и околину.
Сезона грмљавинских нестабилности на подручју Србије је у топлом делу године, односно од априла до октобра. Највећа честина је крајем пролећа и почетком лета, односно током маја и јуна, али су и јул и август такође идеални за настанак, али уз мању честину у том делу лета и године.