Поред обавезног здравственог осигурања, хроничне терапије или терапије за акутне болести, на летовање је неопходно понети и путну апотеку.
Потребно је знати шта је обавезан садржај сваке путне апотеке како за одрасле, тако и за децу и без чега не треба кретати на пут.
На летовање је важно да кренемо спремни и да комплетирамо путну апотеку коју треба понети са собом, а која може бити од велике помоћи за случај да се догоде непредвиђене здравствене тегобе.
Путна апотека у првом реду треба да садржи средства против мучнине за оне који осећају мучнину током вожње, затим средства за дезинфекцију руку и површина. Ту су и пробиотици и неизоставни препарати за заштиту од сунчевог зрачења.
Уколико се летује са децом, њихову путну апотеку требало би добро опремити, а она је увек нешто већа.
У дечју путну апотеку неопходно је спаковати топломер, средства са заштитним СПФ фактором, дијететске додатке и суплементе попут лизалица које дечја популација може користити приликом вожње до летовалишта, уколико имају проблема са мучнином.
У путној апотеци увек треба да се нађе и комплет за Прву помоћ који садржи ханзапласт, фластер, газу, завоје и маказице, средства за дезинфекцију рана – алкохол, хидроген или риванол.
Пре летовања у иностранству, требало би проверти законе који се односе на унос лекова у земљу у коју путујете, а лекове је неопходно понети у оригиналном паковању.