Када је у питању поређење пензионих система широм света, Холандија је у врху, према недавном глобалном пензионом извештају Мерцер ЦФА института.
Најрелевантнија мерења била су ниво доступних пензија у приватном и јавном сектору, одрживост система да траје деценијама и квалитет његовог управљања.
Исланд је заузео друго место, док је прошле године био на првом, а Данска је трећа по мерењима за 2023. годину.
Већина европских земаља укључених у извештај добила је добру оцену.
Према извештају, потребна су само мала побољшања у Финској, Норвешкој, Шведској, Великој Британији, Швајцарској, Ирској, Белгији, Португалији и Немачкој.
С друге стране, Француска, Шпанија, Италија, Пољска, Аустрија и Хрватска, заједно са САД, имају велике ризике и/или недостатке које треба решити, наводи се у извештају.
На дну лествице су Индија, Филипини и Аргентина. Заједно са Турском и Тајландом, они деле најлошију позицију, оцену Д, што сугерише да без икаквих побољшања постоје озбиљне сумње у ефикасност и одрживост пензијских система ових земаља.
Ризици у систему
У извештају се истиче да су “системи пензијских примања широм света под притиском као никад пре”, због тренутно упорне инфлације, растућих каматних стопа и геополитичке неизвесности, што неминовно утиче на поврат улагања.
-Просечна старост становништва широм света наставља да расте на многим тржиштима, углавном на зрелијим – рекла је Маргарет Френклин, председница и извршна директорка ЦФА Института.
– Инфлација и растуће каматне стопе створиле су нову тржишну динамику која представља значајне изазове за пензионе планове. Такође видимо наставак ломова у вези са глобализацијом – казала је и додала: “Ово су само неки од све сложенијих изазова са којима се суочавају пензиони фондови који на значајан начин утичу на пензионере.”
У извештају се цитира најновија ОЕЦД перспектива пензија из 2022. године, која препоручује креаторима политика широм света да прођу кроз неопходне реформе упркос тренутној финансијској и економској неизвесности, како би се избегло угрожавање добробити садашњих и будућих пензионера.
У извештају се препоручује и јачање пензија осигураних имовином (за разлику од паy-ас-yоу-го) што би могло допринети диверсификацији извора за финансирање пензионисања, чинећи пензионе системе отпорнијим.
Утицај вештачке интелигенције на пензионе системе
Вештачка интелигенција (AI) би требало да побољша учинак пензија смањењем трошкова и наглашавањем надолазећих ризика, наводи се у извештају.
Додатна употреба AI могла би укључивати изградњу прилагођених портфолија и идентификацију тржишних аномалија, иако је мало вероватно да ће АИ бити у стању да прецизно предвиди кретања тржишта, тако да ће неизвесност остати, наводи се у извештају.
– Континуирано ширење AI унутар операција и одлука инвестиционих менаџера могло би довести до ефикаснијих и боље информисаних процеса доношења одлука, што би потенцијално могло довести до већег стварног поврата улагања члановима пензијског плана – казао је Дејвид Нокс, старији партнер у Мерцеру, преноси Ројтерс.
Годишње истраживање је такође указало на ризике од AI модела који генеришу лажне информације када се користе у новом контексту, као и од сајбер напада на податке корисника пензија.
Пензионисани.рс