Провобитно је, подсећамо, за 2023. годину било предвиђено 79,7 милијарди динара, али је ребалансом увећан за још 34,7 милијарди динара.
Износ укупних субвенција пољопривредницима са свим изворима финансирања у години на измаку је био 100,9 милијарди динара.
За разлику од ранијих година, у 2024. години из пољопривредног буџета ће се финансирати само трошкови предвиђени за ту годину. Министарство пољопривреде, водопривреде и шумарства, односно Управа за аграрна плаћања измирила је током ове године сва дуговања према земљорадницима из ранијих година.
Прве јавне позиве за субвенције у 2024. години земљорадници могу да очекују од фебруара до маја. Субвенције за биљну производњу од 2024. године биће 18.000 динара по хектару до стотину хектара, два пута више него ове године, за органску производњу, као и ове године, износиће 63.000 динара до 20 хектара, а за органску сточарску производњу увећане су за 40 одсто. Такође пољопривредници ће имати повластице и код куповине горива пошто ће акцизе на гориво плаћати по 50 динара нижој цени – 100 литара горива по хектару до 100 хектара.
Преговори о подстицајима за семеГоворећи о стратешким циљевима, министарка Танасковић је навела да су она усмерена ка улагању у сточни фонд, ради повећања бројности животиња , затим улагања у биљну производњу и у органску производњу.
Како је навела, у току су преговори са пољопривредним произвођачима да ли увести субвенције за сертификовано семе, како би се увећали приноси. – На све начине ми ћемо дизати критеријуме у наредном периоду, јер буџет за догодине од 119 милијарди задовољава потребе пољопривредника.
– Сточари ће догодине добијати 40.000 динара по грлу квалитетне млечне краве, уместо 25.000 динара колико је износио подстицај ове године. Премија за млеко је увећана за четири динара по литру, уместо 15 динара, сада је 19 динара. За квалитетну приплодну крмачу по грлу подстицај ће у 2024. години бити 18.000 динара, а био је 15.000 динара. По 10.000 динара биће подстицај по грлу за овце и козе, уместо 7.000 динара. И живинари ће добити догодине више новца, па ће за кокошке тешког типа имати по комаду стотину динара, а за коке лакшег типа 140 динара. Министарство није заборавило ни пчеларе, који ће по кошници од 2024. године имати 1.000 динара, уместо 800 динара.
– У 2024. годину Министарство пољопривреде улази без дуговања, пошто су све субвенције предвиђене у овој години исплаћене пољопривредницима, као и преостале из 2022. године и заостале из 2021. године – казала је министарка пољопривреде Јелена Танасковић. – Нема дуговања и потребе да причамо да су пољопривредници негде угрожени, да размишљају да ли ће следеће године добити нешто што су претходно добили. Те смо теме затворили. Сада идемо на одрживу пољопривредну производњу, транспарентна улагања и њима унапред познате субвенције.
Она је истакла да 2027. године држава очекује да јој се врате улагања у пољопривредну производњу и да ће држава та улагања из године у годину увећавати.
– Стратешки циљ државе је да до 2027. године удео пољопривреде у ДБП-у буде између 10 и 14 одсто, колико је некада чинила ова производња. Сада пољопривреда учествује само са шест одсто, што није довољно – предочила је министарка.
Дневник