уторак, мај 13, 2025
Početna » Пробни тестови открили слабости: Осмаци не разумеју прочитано, ни правопис им није битан

Пробни тестови открили слабости: Осмаци не разумеју прочитано, ни правопис им није битан

Да ли је дигитални свет једини кривац или смо сви као друштво подбацили?

Пробни тестови за малу матуру у појединим школама показали су забрињавајуће резултате када је реч о знању и концентрацији ученика. Нарочито након теста из српског језика, испоставило се да велики број осмака не разуме прочитано, правопис и интерпункција им нису приоритет, а пажња им је све слабија и краткотрајнија.

У потрази за објашњењем оваквог стања, разговарали смо са педагошкињом Драганом Ћупурдијом из Суботице.

– Деца би са седам година требало да имају фокус од најмање 20 минута, а осмаци данас не успевају да се концентришу ни 15 минута – каже Ћупурдија, истичући да узрок не треба тражити само у дигиталном свету.




Она указује на више фактора: претерано коришћење телефона, заборављање вештине писања оловком, „мултитаскинг“ и рано учење страних језика, често пре него што деца уопште савладају матерњи језик.

– Родитељи дају деци таблет већ у трећој години и цртани садржаји које гледају често нису на српском. То касније доводи до слабе заинтересованости и недовољног познавања српског језика – наводи Ћупурдија.

Такође, упозорава и на погрешна очекивања родитеља:

– Када дођу код педагога, очекују брзо решење. Питају: „Где да га водим?“ као да проблем није настајао годинама – каже она.

Према њеном мишљењу, приоритет би требало да буде савладавање српског језика до поласка у школу, а тек потом учење страних језика, и то постепено, озбиљније тек од петог разреда. Она упозорава и на све слабију елоквенцију деце, као и физичку неактивност, која негативно утиче на развој моторике и мозга.

– Родитељи често праве медвеђу услугу својој деци, гурајући их у бројне активности, форсирајући петице и притискајући наставнике. Последица тога је инфлација вуковаца и одликаша, али и дубоке „рупе“ у знању – упозорава Ћупурдија.

Она истиче и проблем преобимног градива, али и непотребних предмета, као и да се већ у првом разреду деци чини штета укидањем класичних оцена.

– Прекомерно коришћење екрана не може да буде добро, али проблем није искључиво у томе. Образовање детета мора бити заједнички задатак школе и породице – закључује ова педагошкиња.



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept