Медији, представници власти, као и представници опозиције, претходних дана спекулисали су, обећавали и тражили термине за одржавање ванредних избора. С обзиром на то да су сви рокови предвиђени за излазак на биралишта јасно одређени Уставом и законима Републике Србије, а да последње најаве указују на то да би ванредни избори могли да буду одржани 17. децембра, преглед термина који следи даје пројекције у односу на тај датум.
Процедура за расписивање локалних избора је јасна. По разрешењу градоначелника или председника општине, скупштина града/општине има рок од 30 дана да изабере новог градоначелника/председника општине. Исти рок важи и у случају да градоначелник/председник општине поднесе оставку. Ако не дође до избора новог градоначелника или председника општине, након што је он разрешен или је поднео оставку, општински или градски парламент се распушта, а председник Народне скупштине расписује нове локалне изборе.
У случају да се ванредним парламентарним и београдским изборима, придружи и одржавање ванредних локалних, потребно је да председници општина и градоначелници 170 јединица локалне самоуправе у Србији (укључујући и београдске градске општине) поднесу оставке минимум 75 дана пре изборног дана.
Стога, уколико би изборни дан био 17. децембра, председници општина и градоначелници морали би да поднесу оставке најкасније у понедељак 2. октобра.
По изборном календару па, редовни локални избори би требало да буду одржани у јуну 2024. године. Заједно са локалним, следеће године требало би да се одрже и редовни покрајински избори. Уколико би и они добили своју ванредну опцију, за све рокове мора да се у обзир узме чињеница да од њиховог расписивања до изборног дана не може да прође мање од 30, нити више од 60 дана.
Црта