С обзиром на то да је Влада Србије у техничком мандату, у којем је откад су били расписани ванредни парламентарни избори, и не може да предлаже законе, нити Скупштина може да их усваја, јер је распуштена, а нова још није конституисана, закључак који је донела Владе је било једино могуће решење.
Послодавци ће донети коначну одлуку да ли ће препоруку прихватити или не, а непоштовање препоруке не подразумева било какве казне. То практично значи да послодавац нема законску обавезу да запослене пусти да остану код куће и празнују, нити да им ако дођу на посао обезбеди празничну дневницу која им, иначе, припада када рецимо раде током првомајских празника или за Нову годину. Јер, 1. мај и Нова година – налазе се на званичном списку празника и то је уписано у Закон.
Да би 8. јануар трајно ушао међу празнике који се обележавају нерадно, мора да буде промењен Закон о државним и другим празницима у Републици Србији или да буде донет лекс специјалис. Ни једно ни друго тренутно, док су Влада и парламент у техничком мандату, није могуће. Чим се формира нова Влада и почне да заседа парламент, измене ће највероватније бити на дневном реду, како би од следеће године два дана Божића била нерадна.
Влада Србије усвојила је данас закључак којим се препоручује да 8. јануар буде нерадни дан и дата је препорука да радници који долазе на посао овог дана треба да имају иста права која припадају запосленом за рад на дан празника који је нерадан дан.
Председник Александар Вучић говорио је претходних дана да ће се „видети може ли Влада Србије да донесе одлуку да 8. јануар буде нерадни дан“.