Многи повратници у Србију, који су део радног стажа остварили у иностранству, често се суочавају са непознаницама када је реч о праву на пензију. Основни проблем настаје у случајевима када Србија нема потписан споразум о социјалном осигурању са земљом у којој је стаж стечен. У тим ситуацијама, право на пензију из иностранства није гарантовано, што осигураницима оставља ограничене могућности.
Снежана Милић, шеф Одсека за матичну евиденцију осигураника у Дирекцији Фонда ПИО, појашњава да се право на утврђивање својства осигураника за рад у иностранству, уколико није било обавезног осигурања у тој земљи, може остварити подношењем захтева Фонду. То је било могуће само за период до 13. децембра 2019. године, када је престала да важи одговарајућа одредба Закона о ПИО. Уколико се утврди да су услови испуњени, Фонд доноси решење и одређује износ доприноса који је потребно уплатити ради признавања стажа.
Од 14. децембра 2019. године, изменама закона је предвиђено да лица која раде у државама без уговора са Србијом, а имају пребивалиште у Србији и нису у обавезном осигурању, могу сама себи уплаћивати доприносе. То је могуће на једну од 13 понуђених основица, чиме се обезбеђује континуитет у пензијском и инвалидском осигурању.
Марија Бакић, помоћница начелника Одељења за ПИО по међународним уговорима, наводи да уколико не постоји међудржавни споразум, осигураник је у обавези да се сам информише о прописима те земље и условима за остваривање права на пензију. У случају да лице има пребивалиште у држави са којом не постоји споразум, а има стаж у Србији, може остварити пензију, али се исплата врши искључиво у Србији – лично или преко овлашћеног лица.
Пензије из Србије стижу у 30 земаља
Према подацима Фонда ПИО за 2024. годину, Србија исплаћује пензије у чак 30 земаља широм света, не рачунајући бивше републике СФРЈ. Највише корисника живи у Немачкој (7.157), затим у Аустрији (2.606), Мађарској (1.471), Шведској (280), Швајцарској (246), Француској (219), Чешкој (160) и САД (154).
Најмањи број пензија шаље се у Мексико (три), Грчку (четири), Нови Зеланд (пет) и Турску (осам). Током 2023. године, по овом основу је трансферисано више од 2,9 милијарди динара, а због високих административних трошкова и ниских износа, исплата се врши тромесечно.
БОНУС ВИДЕО: