Светски дан пчела, 20. мај, установљен је одлуком Генералне скупштине Уједињених нација како би се указало на кључну улогу пчела и других опрашивача у очувању биодиверзитета и глобалне прехрамбене безбедности. И ове године, пчелари широм Србије обележавају овај датум с подељеним осећањима – поносом на традицију и бригом због све израженијих изазова.
У последњих неколико година, а посебно овог пролећа, у нашој земљи забележени су озбиљни губици пчелињих друштава. Најчешћи узроци су климатске промене, употреба пестицида, осиромашење природних паша, али и ширење болести и штеточина. Посебан проблем представља изостанак системске контроле употребе средстава за заштиту биља у воћарству и ратарству, што доводи до тровања пчела, нарочито у сезони цветања.
Стручњаци упозоравају да је здравље пчела директан показатељ стања животне средине. Њихов нестанак не би угрозио само производњу меда, већ би имао последице по читав екосистем. Пчеле нису само симбол природе – оне су њен витални чинилац. Пчеле су кључни део многих екосистема и добар су индикатор стања његовог здравља. Зато је предвиђено да се Светски дан пчела обележава “кроз едукацију и активности усмерене на подизање свести о значају пчела и других опрашивача, на опасности с којима се суочавају, као и на њихов допринос одрживом развоју”.