Након еуфорије децембарских празника, када су се потрошачке корпе пуниле без много размишљања о трошковима, јануар је стигао као сурова реалност. Редовни рачуни, задужења и најављена поскупљења додатно оптерећују грађане, који се питају – како преживети овај месец?
Предпразнична еуфорија и филозофија „једном се живи“
Предпразнична еуфорија почиње већ крајем новембра, а многи грађани тада троше и више од својих могућности. Филозофија „једном се живи“ увек је актуелна пред празнике, док се новчаници празне на поклоне, богату трпезу и прославе.
Иако је јануар месец празничне атмосфере, породичних окупљања и богате трпезе, велики број грађана суочава се с финансијским потешкоћама како се он ближи крају. Због издашних трошкова за новогодишње и божићне празнике, али и Никољдан у децембру, те Јовањдан и Савиндан у јануару, новчаници након половине првог месеца у години постају све тањи. С разлогом, јануар се често назива и „најдужи месец у години“.
Децембар пун еуфорије, јануар пун дугова
Прослава слава, Нове године и Божића оставила је многе са оптерећеним буџетима. Продавнице су биле препуне купаца, а банке забележиле рекордну продају потрошачких кредита. Ипак, како кажу из банака, јануар је месец у којем дугови постају терет који се најтеже враћа.
– Не знам зашто, али током празника увек трошим више него што планирам. Некако се то подразумева, јер су празници. Најчешће користим одложена плаћања – признаје Весна, домаћица из Сремске Митровице.
Са сличним искуством суочава се и Душан, продавац из Сремске Митровице:
– Куповали смо поклоне за целу породицу, деци нову гардеробу, ишли на дочек Нове године… Када саберем све трошкове, схватим да је јануар већ унапред потрошен. Сада морамо да се „стежемо“ и гледамо како да изгурамо месец.
Грађани се током празничне еуфорије често задужују, не размишљајући како ће касније отплатити дугове. Потрошачка корпа у децембру је, према проценама, дупло тежа, док су новчаници знатно празнији.
Српска нова година – још један удар на буџет
Прегурали смо још један празник – Српска нова година. Јуче је у трговинама очекују забележен повећан промет, иако мањи него крајем децембра. У неким ланцима трговина, као што су „Меркатор“, „Рода“ и „Макси“, омогућено је одложено плаћање до 210 дана, што значи да рачуни из јануара доспевају тек у јулу.
Ипак, није све тако једноставно. Према подацима Националне службе за запошљавање, јануар је месец када посао изгуби око 18.000 људи, док банкарски подаци говоре да чак 20.000 грађана није у стању да врати рате кредита.
Остаје сећање на празнике, али и дугови
Децембар нас је размазио празничним весељем, али јануар подсећа да свака забава има своју цену.