Зоран Стојковац, заштитник грађана општине Смедеревска Паланка, данас је одржао састанак са руководством ОБ ”Стефан Високи” и члановима УО, на тему анализе стања и предлога мера за спречавање нехуманог поступка према породиљама.
Да поступање према женама у породилиштима у Србији „није у складу са домаћим, нити са међународним прописима и стандардима“, закључак је извештаја „Третман жена у гинеколошко-акушерским установама“, објављеног у августу 2022. године.
Три правнице, Марина Мијатовић, Јелена Станковић и Ивана Соковић Крсмановић, у том документу су анализирале око две стотине сведочанстава трудница и породиља.
Побројано је 16 врста насиља током различитих медицинских третмана.
„Пацијенткиње се током порођаја вежу каишевима у случају да се жале на болан порођај, а након порођаја бивају изложене ушивању без анестезије. Медицински третмани се примењују тако да се пацијенткиње излажу додатној патњи и болу“, описује се у извештају.
Набрајају се и облици вербалног насиља – од псовки, преко понижавања, вређања и викања.
Посебно се наглашава нехуман третман у случајевима побачаја.
Слично наводи и извештај невладиног Центра за маме из 2015. године, базиран на анкети у којој је учествовало више од 2.500 жена.
„Породилишта су постала места где труднице долазе са стрепњом и порађају се у непријатној атмосфери… Осећања и здравље жене, како физичко, тако и психичко, у потпуности се занемарују“, закључује се у њиховом извештају.
Указују да више од половине испитаница није имало порођај какав су желеле, нити су имале контролу током порођаја, иако су медицински радници по закону обавезни да их упуте у све захвате.
Због негативног искуства на порођају, како пише у извештају, више од десет посто жена одлучује да не рађа више деце, а трауме су многим породиљама оставиле последице по ментално здравље и однос са партнером.