– До сада је то углавном била могућност на терцијалном нивоу, дакле у клиничким центрима, клиничко-болничким центрима, евентуално већим болницама, а сада максимално радимо на томе да готово све болнице у Србији које испуњавају услове имају могућност да дају иновативну терапију, како пацијенти не би морали сваки пут да иду у неко друго место, већ да могу да иду на редовне контроле и терапију у свом месту – рекла је Радојевић Шкодрић за Танјуг на Копаоник бизнис форуму.
Шкодрићева је нагласила и да се настављају улагања у све аспекте здравства, нарочито у савремену опрему, као што је најавио председник Србије у плановима „Скок до 2027“. Улагаће се у дијагностичке центре и иновативне лекове, као и лекове за ретке болести, рекла је она и навела да су улагања важна због превенције.
– Превенција и рани скринизи су једини начин борбе са свим, а нарочито са тешким болестима. Услов за ту борбу јесте постојање опреме, добре иновативне дијагностике и иновативних лекова и наравно капацитета болнице које имамо захваљујући дугогодишњим реконструкцијама у последњих десет година – рекла је директорка РФЗО.
Подсетила је, када су у питању иновативни лекови, да је последња листа усвојена на влади прошле недеље и да се укупно на њој налази 58 лекова.
– Од тога 22 су иновативна лека, и то од тих 22 – 17 је чак за онколошке пацијенте – навела је она и додала да издваја онколошке пацијенте зато што смо сви сведоци епидемије малигних болести, и што знамо да је раст ширење епидемије, нажалост, најављен до 2030. године, што је проблем и за најразвијеније земље које више не знају како да се боре са тим изазовима.