Републички завод за статистику је објавио занимљиво истраживање о томе која су најчешћа имена у Србији, од 1940. и раније па наовамо, по градовима и општинама. Како која деценија мине то се мењало, нека су имена у нека времена била популарнија од других, а нас је занимало којим су то именима деца раније крштавана, али и која су сада, што би се рекло, у тренду у Смедереву, Смедеревској Паланци и Великој Плани.
Што се Србије тиче, по последњем попису, одскора најпопуларније су Дуње и Луке. Некада то није било тако, пре 1940. па до 1950, рецимо, преовлађивали су Драгани и Милани, Јелене и Радмиле.
Што се тиче Подунавског округа, Милица и Јелена су до педесетих година прошло века биле најчешће, а онда су на ред дошле Љиљане и Весне, да би сада, последњих година, од 2011. до 2022, најпопуларније биле Софије, Дуње, Николине и Саре.
Занимљиво је да су Смедеревска Паланка и Велика Плана ту у сагласју, да је код њих преовлађујуће међу новијим женским именима Николина, а у Смедереву је то Софија.
Код мушкараца, у Подунавском округу пре Другог светског рата и неколико година после њега, најчешћа имена која су давана мушкој деци била су Миодраг, Живорад, Милорад и Милан, а после се то мењало, па су тако шездесетих година на ред дошли Зоран, Драган, Горан и Дејан. Од 2011. до 2022. најпопуларнија мушка имена су Лука, Павле, Лазар, Алекса и Михајло.
Овде се па Смедерево и Велика Плана слажу, највише је Лука, а у Смедеревској Паланци Лазара, Лука је на другом месту, каже статистика.
По истом истраживању, у Србији је највише Јовановића, следе Петровићи, потом Николићи, Марковићи и Ђорђевићи.
У Подунавском округу највише је такође Јовановића, они доминирају Смедеревом и Великом Планом, али не и Смедеревском Паланком – тамо највише има Петровића.
Ако вас ова материја занима, можда треба да буде кум неком детету или бирате име за сопствено, целокупно истраживање можете да погледате на овом линку.