Жене средњих година често потцењују свој очекивани животни век, док су мушкарци у истој старосној групи од 40 до 49 година склони да прецењују, према једној студији.
„Резултати истраживања показују да особе које потцењују своје преостало време живота обично мање улажу у пензијско осигурање“, објаснила је ауторка Ана Ројтер (Anna Reuter).
Последице могу бити ниже пензије и већи ризик од сиромаштва.
Савезни институт за истраживање становништва у Висбадену упоредио је личне процене у оквиру студије о старости од 2008. до 2020/2021. са очекиваним животним веком који је утврдио Савезни завод за статистику.
Мушкарци често претпостављају да ће живети у просеку 1,2 године дуже него што показује статистички очекивани животни век у песимистичким сценаријима.
С друге стране, жене у просеку потцењују своју виталност за 3,3 године у случају песимистичке прогнозе смртности, а чак и за пет година у случају оптимистичне процене.
„Ове разлике између мушкараца и жена могле би бити резултат различитих субјективних перцепција ризика, на пример, у вези са сопственим здрављем“, објаснили су истраживачи.
Тема је све релевантнија због старења немачког друштва, подсетио је коаутор студије Андреас Мергентхалер.